Ξέφυγε πέντε βαθμούς η Σλόβαν Μπρατισλάβας πριν τη μάχη με τον ΠΑΟΚ

Η Σλόβαν Μπρατισλάβας δυσκολεύτηκε, όμως πέρασε από την έδρα της Μιχαλόβτσε (1-2) για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος Σλοβακίας και πλέον στρέφει την προσοχή στον «τελικό» της Πέμπτης (25/11) με τον ΠΑΟΚ για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Conference League.

Η ομάδα του Βλάντιμιρ Βάις άνοιξε το σκορ με τον Εζεκιέλ Χέντι στο 16ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν οκτώ λεπτά αργότερα με τον Τρούσα, σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου ήταν καλύτεροι. Στο δεύτερο μέρος, η Σλόβαν ανέβασε «στροφές» με τον Γιάρομιρ Ζμρχαλ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 67ο λεπτό.

Στο 88′, ο παλιός μας γνώριμος από το πέρασμά του στον Ολυμπιακό, Βλάντιμιρ Βάις, αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρίες, και ενώ είχε αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο έξι λεπτά νωρίτερα.

Η Σλόβαν έφτασε τις έξι διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα, διευρύνοντας τη διαφορά της στους 5 πόντους από τη δεύτερη Σπάρτακ Τρνάβα, η οποία γκέλαρε απέναντι στη Ζλάτε Μόραφτσε (0-0).