Ξεκόλλησε από τον πάτο η Λαμία 1-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης

Ένα γκολ του Καραμάνου ήταν αρκετό για την Λαμία ώστε να διακόψει το αήττητο σερί του τραγικού Απόλλωνα και να ξεκολλήσει από τον… πάτο (1-0).

Οι Φθιωτοί επικράτησαν δίκαια του Απόλλωνα και του διέκοψαν το αήττητο εκτός έδρας σερί του. Δεύτερη σερί τραγική εμφάνιση του Απόλλωνα Σμύρνης μετά από αυτή με τον Άρη το περασμένο Σάββατο, καθώς ήταν ακίνδυνος και δείχνει ότι περνάει παρατεταμένο ντεφορμάρισμα!

Τρία διαδοχικά ματς χωρίς ήττα για πρώτη φορά φέτος για την Λαμία, με τον Μιχάλη Γρηγορίου να διαβάζει άριστα το παιχνίδι και να… εξαφανίζει τα ατού της Ελαφράς Ταξιαρχίας.

Στους 10 βαθμούς πλέον η Λαμία, ξεπέρασε την ΑΕΛ και βρίσκεται στο -2 από τον Παναιτωλικό, παρέμεινε δέκατος με 18 βαθμούς ο Απόλλων Σμύρνης.

Οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να περιορίσουν μεσοεπιθετικά τους κυανόλευκους και να βγάλουν εκτός αγώνα τους Τσιλούλη, Ντάουντα, ενώ είχαν τις γραμμές τους κοντά και δεν επέτρεπαν στους παίκτες του Γιώργου Παράσχου να παίξουν κάθετα, οδηγώντας το παιχνίδι τους στα πλάγια. Στην πρώτη φάση του αγώνα (13΄  ) η Λαμία ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα, με τον Ντέλετιτς να εκτελεί το φάουλ, τον Χουχούμη να κάνει άθελά του κεφαλιά προς τα πίσω και να δίνει ουσιαστικά… ασίστ στον Καραμάνο, ο οποίος «εκτέλεσε» εξ επαφής τον Βέρχουλστ για το 1-0.

Ο Απόλλων βρισκόταν για 11ο παιχνίδι φέτος πίσω στο σκορ και καλούνταν να βγάλει αντίδραση, έχοντας στο… μυαλό του την ίδια ώρα πως στα προηγούμενα 10 είχε χάσει τα 9 και είχε κερδίσει μόλις το 1! Οι Μπεντινέλι και Μαρκ Φερνάντεθ ήταν στον πάγκο και φαινόταν πως έλειπαν από την Ελαφρά Ταξιαρχία η οποία έπαιρνε… μηδέν δημιουργικά και τα περίμενε όλα από κάποια ενέργεια του Τσιλούλη. Αντέτζο και Τζανετόπουλος ήταν εξαιρετικοί , δεν έπαιρναν ρίσκα και περιόριζαν τις… κατεβασιές των φιλοξενούμενων, οι οποίοι τελείωσαν το ημίχρονο με μηδέν τελικές έναντι πέντε των γηπεδούχων!

Από εκεί που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, συνέχισε η Λαμία, η οποία με την επανέναρξη έφτασε δύο φορές μια ανάσα από το 2-0. Πρώτα, στο 47′, ο Ντέλετιτς αφού συνεργάστηκε πολύ όμορφα με τον Καραμάνο, πλάσαρε άστοχα τον Βέρχουλστ, ενώ στο 50′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Λαμία είχε χάσει ήδη μέσα σε ελάχιστα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο δύο σπουδαίες ευκαιρίες να… τελείωσε την αναμέτρηση. Στη συνέχεια, συνέχισε να έχει τον έλεγχο, αλλά όσο τα λεπτά περνούσαν ο Απόλλων ρίσκαρε και πίεζε περισσότερο τους γηπεδούχους.

Παρά την πίεση και το ρίσκο που πήρε, αναγκαστικά, ο Γιώργος Παράσχος στο δεύτερο μέρος και πάλι η Λαμία κατάφερε να ανταπεξέλθει. Το μόνο που κατάφερε η «Ελαφρά Ταξιαρχία», είναι να απειλήσει λίγα λεπτά πριν το τέλος.

Στο 83′, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαρκ Φερνάντεθ στο τείχος, η μπάλα έφτασε και πάλι στον ίδιο που έπιασε ένα όμορφο σουτ, με τον Επασί να πετάγεται και να σώζει την ομάδα του. Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας, Μαρτίνεθ (46′ Βλάχος), Τζανδάρης (72′ Βασιλακάκης), Τιρόνε (72′ Μπιάρνασον), Καραμάνος (76′ Αραμπούλι), Ντέλετιτς (89′ Προβυδάκης), Ρόμανιτς

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Πράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς (46′ Φερνάντεθ), Χουχούμης (87′ Μουνιέ), Λισγάρας, Ντομίγνκες, Μπαξεβανίδης, Κολ (69′ Ιωαννίδης), Σλίβκα, Τσιλούλης (76′ Μπεντινέλι), Ντάουντα, Φατιόν