Ξέσπασε η Αϊντχόφεν 4-0 στη Ντεν Χάαγκ

Η Αϊντχόφεν συνέτριψε 4-0 τη Ντεν Χάαγκ για την 7η αγωνιστική της Eredivisie, λίγο πριν ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη για την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ.

Ο Ρότζερ Σμιντ παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-4-2 και είδε τους παίκτες του διψασμένους για τη νίκη, με την προσεχή αντίπαλο του Δικεφάλου, να ανοίγει το σκορ στο 16′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζάχαβι.

Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, με τους παίκτες της PSV να χάνουν και άλλες ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, η PSV ήταν καταιγιστική αφού στο 51′ ο Μαντουέκε ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, με τον Τόμας στο 84′ και τον Μαντουέκε στο 93′ να διαμορφώνουν το τελικό 4-0.

Αϊντχόφεν: Εμβογκό, Μποσκάλ, Τέζε, Τόμας (86’ Λουίς Φελίπε), Ζούνιορ (74’ Λεντέσμα), Σανγκαρέ, Φέιν, Ιατάρεν (46’ Μαξ), Γκέτσε (88’ Σαϊμπάρι), Ζάζαβι, Μάλεν (46’ Μαντουέκε).