Ξέσπασε ο Ολυμπιακός 110-85 τον Ιωνικό και πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου

Μπορεί να έλειπαν οι βασικοί του πλέι μέικερ (Ουόκαπ, Σλούκας), ωστόσο ο Ολυμπιακός ανέδειξε πολλούς πρωταγωνιστές από τον πάγκο και πέρασε στο Final 4 του Κυπέλλου, επικρατώντας με 110-85 του Ιωνικού.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα παρασύρθηκε από τον ρυθμό τους στην επίθεση και αμυντικά δεν ήταν το ίδιο αποδοτικοί, όμως έκαναν μία καλή προπόνηση ενόψει του δύσκολου αγώνα με την ΤΣΣΚΑ (29/12) για την Euroleague.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με καλό ρυθμό στην αναμέτρηση, χωρίς σκοπιμότητες στο παιχνίδι τους. Ο Ολυμπιακός πίεσε περισσότερο μετά το 5-7 και έφθασε σε δέκα αναπάντητους πόντους, που τον έφεραν στο 15-7 στα μισά της πρώτης περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά με το 21-11 στο 7’. Παρά το εξαιρετικό επιθετικά παιχνίδι των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο Ιωνικός δεν προσπάθησε να κατεβάσει τον ρυθμό, αντίθετα έκανε τα πάντα για να ακολουθεί στο ίδιο επίπεδο παραγωγικότητας. Τα κατάφερε και με buzzer beater του Χουγκάζ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 27-20.

Δεν άλλαξε κάτι στο σκηνικό του αγώνα με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε ένα διάστημα αστοχίας του Ιωνικού και άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 7-0, για να εκτοξευτεί στο +14 (34-20). Ακολούθησε ένα ρεσιτάλ τρίποντων από τις δύο ομάδες, με τους Λαρεντζάκη και Παπανικολάου να διατηρούν τη διαφορά του Ολυμπιακού σε διψήφιες τιμές, παρά τα μακρινά σουτ των Ράις και Αθηναίου. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Γκιουζέλη και Αρσενόπουλου ο Ιωνικός μπόρεσε να πλησιάσει ξανά, μειώνοντας σε 46-39 στο 18’. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι στο τέλος του πρώτου μέρους και άλλαξαν εντελώς την εικόνα του αγώνα ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου. Οι Πειραιώτες ολοκλήρωσαν την περίοδο με επιμέρους 13-1 και ο ΜακΚίσικ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με τρίποντο στην εκπνοή, διαμορφώνοντας στο 61-41 του ημιχρόνου.

Αυτό όμως φάνηκε να φέρνει και υπερβολική χαλάρωση στον Ολυμπιακό, καθώς στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δεν έκανε τίποτα σωστά, κάτι που προκάλεσε ένα 10-0 σερί του Ιωνικού και τον εκνευρισμό του Γιώργου Μπαρτζώκα. Έτσι η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό και χρειάστηκαν μόλις κάτι παραπάνω από δύο λεπτά. Ωστόσο, η άμυνα των Νικαιωτών ήταν τέτοια που επέτρεψε σε μία ομάδα με την ποιότητα του Ολυμπιακού να απαντήσει άμεσα και επαναφέρει τη διαφορά. Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν επιμέρους 16-3 μετά το 24’ και το 63-53 και πήγαν στο +23 (79-56), τελειώνοντας και τυπικά το ματς από το 30’ με το σκορ στο 81-61.

Η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με ευκολία. Όμως, οι προπονητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν σχήματα, να ξεκουράσουν κάποιους βασικούς και να ρίξουν στο παρκέ τους μικρότερους των ρόστερ, με τους Οικονομόπουλο και Χατζηκυριάκο αντίστοιχα να παίρνουν χρόνο συμμετοχής. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός έφθασε στη μεγαλύτερη διαφορά του στο παιχνίδι με το τρίποντο του Λούντζη στην εκπνοή, που διαμόρφωσε το τελικό 110-85.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 61-41, 81-61, 110-85