Ξέσπασε στη Νότιγχαμ η Λέστερ

Ένα 10λεπτο ξέσπασμα της Λέστερ στο πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε αρκετό για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς να πανηγυρίσει την πρώτη εφετινή της νίκη στην Premier League.

Μετά από 6 ήττες και μία ισοπαλία, το σημερινό ντέρμπι ουραγών με την Νότιγχαμ στο «Κινγκ Πάουερ» ήταν «μονόδρομος» για τις «αλεπούδες», που με το εμφατικό 4-0 «έσπασαν το ρόδι» στο πρωτάθλημα κι ελπίζουν σε καλύτερη συνέχεια.

Απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Τζέιμς Μάντισον, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, ενώ από δική του ασίστ στο 73ο λεπτό ο Πάτσον Ντακά έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα».

Ο Στίβεν Κούπερ είδε την ομάδα του να φεύγει χωρίς βαθμό γοια πέμπτο συνεχόμενο ματς και σαφώς δεν θα πρέπει να σιαθάνεται καθόλου μα καθόλου σίγουρος στην θέση του. 3+Σε τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι η άμυνα της Νότιγχαμ δέχεται 3+ γκολ (Μπόρνμουθ 3-2 και Φούλαμ 3-2) κι αν συνυπολογίσει κανείς και τα 6 που είχαν προηγηθεί από τη Σίτι, σημαίνει ότι στην τελευταία τετράδα αγώνων η Φόρεστ έχει δεχτεί συνολικά 16 γκολ!

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 9ης αγωνιστικής στην Premier League έχουν ως εξής:

Άρσεναλ-Τότεναμ                  3-1
(20΄ Παρτέι, 49΄ Ζεσούς, 67΄ Τζάκα – 31΄πεν. Κέιν)

Μπόρνμουθ-Μπρέντφορντ            0-0

Κρίσταλ Πάλας-Τσέλσι             1-2
(7΄ Εντουάρ – 38΄ Ομπαμεγιάνγκ, 90΄ Γκάλαχερ)

Φούλαμ-Νιούκαστλ                 1-4