Ξέσπασε στον Ιωνικό 110-65 κι ετοιμάζεται για Φενέρ ο Παναθηναϊκός

Σε μια καλή προπόνηση μετέτρεψε την εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ιωνικό ο Παναθηναϊκός, που συνέτριψε 110-65 τους Νικαιώτες και ξεμπούκωσε για την ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Χωρίς τον Νικ Καλάθη παρατάχθηκαν οι «πράσινοι», με τον Ρικ Πιτίνο να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής ενόψει της πολύ κρίσιμης αναμέτρησης με τη Φενέρμπαχτσε. Έξι παίκτες του «τριφυλλιού» είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, κορυφαίος ο Γουάιλι (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Τρίτη διαδοχική ήττα για τους γηπεδούχους, από τους οποίους ξεχώρισε ο Σίμπσον (22 πόντοι).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε… φουριόζος και από τα πρώτα λεπτά απέκτησε μεγάλη διαφορά (4-23 στο 5’). Οι «πράσινοι» δεν σήκωσαν το πόδι από το γκάζι -παρά τις αλλαγές του Πιτίνο- και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με +20 (16-36).

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, το «τριφύλλι» έτρεξε σερί 8-0 και εκτοξεύτηκε στο +24 (16-44 στο 12’). Οι φιλοξενούμενοι δεν συνάντησαν αντίσταση από την αντίπαλη άμυνα και έστησαν πάρτι στην επίθεση: με επιμέρους 21-10, έφτασαν στο +39 (26-65 στο 18’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους πρωταθλητές Ελλάδας στο +35 (32-67).

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Πιτίνο συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και έφτασαν μέχρι και το +40 (35-75 στο 23’). Κάπου εκεί όμως κατέβασαν στροφές και έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να τρέξουν σερί 11-0 (46-75 στο 25’).

Η ομάδα του Κουταλιανού μείωσε ακόμα περισσότερο (52-77 στο 27’), με τον Μόμπλεϊ να παίρνει μπρος επιθετικά. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να έχει «αέρα» 26 πόντων (58-84).

Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν με τις «ρεζέρβες». Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί ήταν η τελική διαφορά, αλλά και πότε θα ξεπερνούσε τους 100 πόντους το «τριφύλλι». Αυτό συνέβη με 3,5 λεπτά για το φινάλε, ενώ το τελικό σκορ ήταν 65-110.

Τα δεκάλεπτα: 16-36, 32-67, 58-84, 65-110.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κουταλιανός): Σακελλαρίου 9, Σάφτενααρ 4 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατούφας 8, Δημάκος 9 (1/6 τρίποντα), Σίμπσον 22 (5/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Αρνέτ 7, Μόμπλεϊ 4, Μαραγκίδης (0/7 σουτ), Κουντουράς, Παπαδόπουλος, Χατζηκυριάκος 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ράις 8 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Παπαγιάννης 4 (4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 8, Φρεντέτ 12 (4/7 τρίποντα), Ράουτινς 11 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Περσίδης 15 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Βουγιούκας 4, Παπαδάκης 3 (1), Τζόνσον 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουάιλι 15 (7/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 10 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (2 τρίποντο, 6 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Ιωνικός Νικαίας: 16/41 δίποντα, 7/30 τρίποντα, 12/15 βολές, 30 ριμπάουντ (19+11), 13 ασίστ, 6 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 28/43 δίποντα, 14/31 τρίποντα, 12/13 βολές, 60 ριμπάουντ (44+16), 29 ασίστ, 12 λάθος, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ παίζει εκτός έδρας απέναντι στον Ηρακλή (15/3, 19:00), ενώ ο Ιωνικός Νικαίας δοκιμάζεται στο γήπεδο του Κολοσσού (14/3, 15;30). Πριν από αυτό βέβαια, το τριφύλλι έχει το παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε για την EuroLeague.