Ξέσπασε στον Κολοσσό ο Παναθηναϊκός 77-54

Ο Παναθηναϊκός ξέσπασε στον Κολοσσό Ρόδου στο ΟΑΚΑ (77-54) και πανηγύρισε την 3η συνεχόμενη νίκη του στη Stoiximan Basket League.

Σαντ-Ρος (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα) και Μποχωρίδης (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα) οι κορυφαίοι του «τριφυλλιού», που αγωνίστηκε δίχως τους Παπαπέτρου, Γουάιτ, οι οποίοι προφυλάχθηκαν ενόψει του ματς για τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά και χωρίς τους Έβανς, Φέρελ, που δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στις εγχώριες διοργανώσεις.

Σημείο αναφοράς ο χρόνος συμμετοχής που έδωσε ο Δημήτρης Πρίφτης στον 15χρονο Νεοκλή Αβδάλα, ο οποίος έμεινε στο παρκέ για 12 λεπτά και μάλιστα στην τελευταία περίοδο ήταν στην ίδια πεντάδα με τον 17χρονο, Λευτέρη Μαντζούκα.

Σκόραραν και οι 11 «πράσινοι» που χρησιμοποιήθηκαν, έγραψε ιστορία ο Αβδάλας, που έγινε ο νεότερος παίκτης που σκοράρει με τη φανέλα του Παναθηναϊκού σε αγώνα του ελληνικού πρωταθλήματος. Για τον Κολοσσό ξεχώρισε ο Γουίλιαμς (13 πόντοι).

Στο 4ο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και το +25 (75-50). Ο Πρίφτης βρήκε ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, με τον Αβδάλα να γράφει ιστορία, αφού έγινε ο νεότερος σκόρερ της στα χρονικά του ελληνικού πρωταθλήματος πέτυχε 5 πόντους).

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 34-27, 60-38, 77-54.