Ξύπνησε η ΑΕΚ, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε το βολικό 1-1 κρατώντας την 6 βαθμούς πίσω του

H AEK έχασε την ευκαιρία να μπει δυνατά στο κόλπο του τίτλου, καθώς ο Ολυμπιακός πήρε το βολικό 1-1 στο Ολυμπιακό στάδιο και την κράτησε έξι πόντους πίσω του. Παράλληλα οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν τρεις βαθμούς από τον δεύτερο Άρη και πέντε από τον ΠΑΟΚ.

Ο τραγικός αγωνιστικός χώρος του ΟΑΚΑ, αποτέλεσε ανασταλτικό παράγοντα ώστε να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 56΄ με τον Βρουσάι, αλλά στο 80΄ ο Σιμόες στα γενέθλια του… έσωσε την παρτίδα για την Ένωση! Το δεύτερο μέρος ήταν σαφώς καλύτερο με τις δύο ομάδες μάλιστα στις καθυστερήσεις να φτάνουν κοντά στο να πάρουν τη νίκη με τους Τάνκοβιτς και Εμβιλά.

Τα πρώτα 45 λεπτά του ντέρμπι θα… ξεχαστούν γρήγορα. Κακό ποδόσφαιρο, δίχως ρυθμό, με πολλά λάθη και φάουλ και δυνατές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου. Με την ΑΕΚ να πιέζει ψηλά και να δυσκολεύει την ανάπτυξη του Ολυμπιακού, χωρίς ωστόσο να μπορεί να το εκμεταλλευτεί. Και οι δύο ομάδες ήταν πολύ συγκεντρωμένες στο ανασταλτικό κομμάτι, κλείνοντας όλους τους χώρους είτε από τα πλάγια είτε από τον άξονα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι υπήρχαν μόλις δύο καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, από μία για τις δύο ομάδες, αμφότερες από στατικές φάσεις. Στο 18′ ο Ολυμπιακός πλησίασε στο να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μασούρας έφερε την μπάλα μέσα στην περιοχή με εκτέλεση φάουλ, ο Ελ Αραμπί ξεμαρκαρίστηκε έξυπνα, αλλά ο Τσιντώτας απέκρουσε στη γωνία την κεφαλιά του Μαροκινού φορ. Από στατική φάση ήρθε και η ευκαιρία της ΑΕΚ, όταν στο 35′ ο Λιβάι Γκαρσία πήγε να κάνει ότι και στη Ριζούπολη, να σκοράρει δηλαδή με απευθείας εκτέλεση κόρνερ! Βάζοντας φάλτσα στην μπάλα σημάδεψε το πίσω δοκάρι, αλλά ο Εμβιλά πάνω στη γραμμή απομάκρυνε με το κεφάλι.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, Καρέρα και Μαρτίνς προχώρησαν σε αλλαγές. Ο Ολιβέιρα αντικατέστησε τον Ανσαριφάρντ στην κορυφή της επίθεσης της ΑΕΚ, ενώ ο Ολυμπιακός είχε δύο αλλαγές με τους Καμαρά και Φορτούνη να παίρνουν τη θέση των Τιάγκο Σίλβα και Μασούρα αντίστοιχα. Την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος την είχε ο Ολυμπιακός στο 52′ όταν ο Εμβιλά από τα αριστερά σέντραρε αλλά ο Ελ Αραμπί σούταρε ψηλά άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε το 0-1 για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης τροφοδότησε τον Μπουχαλάκη, αυτός τον Βρουσάι, ο οποίος έμεινε αμαρκάριστος και με πλασέ τελείωσε τη φάση στη γωνία του Τσιντώτα. Αρχικά υποδείχθηκε οφσάιντ, ωστόσο στο VAR φάνηκε πως ο Λόπες κάλυπτε τον Βρουσάι με τον Τρεϊμάνις να δείχνει σέντρα. Η ΑΕΚ συνέχιζε να μην μπορεί να φανεί απειλητική σε ροή αγώνα, παρά μόνο σε στατική φάση, όπως στο 63′ όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία, η μπάλα στρώθηκε στον Κρίστιτσιτς, το σουτ του οποίου ωστόσο πέρασε ψηλά άουτ.

Ο κινητικός Φορτούνης που είχε προσθέσει ταχύτητα στον Ολυμπιακό δημιούργησε ακόμα μια καλή στιγμή για τους ερυθρόλευκους στο 68′ αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο, ενώ ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ απάντησε με μακρινό σουτ του Μάνταλου, το οποίο ο Σα έβγαλε σε κόρνερ. Ο Καρέρα ψάχνοντας για απαντήσεις έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές με τους Σάκχοφ, Τάνκοβιτς και Παουλίνιο να περνάνε στο ματς αντί των Κρίστιτσιτς, Λιβάια και Μπακάκη με τον σχηματισμό να μην αλλάζει.

Μια στατική φάση, ωστόσο, θα έφερνε την ισοφάριση για την ΑΕΚ. Στο 80′ ο Γκαρσία εκτέλεσε το κόρνερ στο πίσω δοκάρι, η άμυνα του Ολυμπιακού έχασε τα μαρκαρίσματα, ο Σα έκανε κακή έξδο και ο Σιμόες με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 89′ ο Ελ Αραμπί πέρασε και τον Τσιντώτα και σκόραρε, ωστόσο το σημαιάκι ορθώς σηκώθηκε για οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε.

Με τη συμπλήρωση των 90′ η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει την ανατροπή στο ματς με τον Γκαρσία να μπαίνει απειλητικά, να γυρίζει και τον Τάνκοβιτς να μην βρίσκει στόχο! Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων από ένα αχρείαστο κόρνερ του Παουλίνιο, ο Εμβιλά με κεφαλιά πήγε να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Τσιντώτα, ο οποίος απέκρουσε με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Λόπες (86′ Ινσούα), Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Μπακάκης (71′ Παουλίνιο), Σιμόες, Κρίστιτσιτς (70′ Σάκχοφ), Μάνταλος, Λιβάια (71′ Τάνκοβιτς), Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (46′ Ολιβέιρα)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Τιάγκο Σίλβα (46′ Καμαρά), Μασούρας (46′ Φορτούνης), Βρουσάι (82′ Ρατζέλοβιτς), Ελ Αραμπί