Υποθήκη πρόκρισης στον τελικό του Champions League έβαλε η Λίβερπουλ 2-0 την Βιγιαρεάλ

H Λίβερπουλ, έβαλε υποθήκη πρόκρισης στον τελικό του Champions League καθώς νίκησε πολύ εύκολα 2-0 στο Άνφιλντ την παντελώς ακίνδυνη Βιγιαρεάλ. Οι «κόκκινοι» πήραν  τεράστιο προβάδισμα στη ρεβάνς της Ισπανίας, με δύο γκολ σε τρία λεπτά (53’, 55’).

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, πίεσε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ψηλά, χάνοντας την πρώτη πολύ καλή ευκαιρία για γκολ στο 12’, με τον Σαλάχ να κάνει υπέροχη σέντρα και τον Μανέ να στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά από κοντά. Δύο λεπτά αργότερα ο Ντίας σούταρε με φάλτσα και ο Ρούλι απέκρουσε με υπερένταση .

Στο 27’ Μανέ και Σαλάχ συνδυάστηκαν ιδανικά στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων, με τον Αιγύπτιο να πλασάρει ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση.

Η Λίβερπουλ πίεζε ασφυκτικά και είχε συνεχώς την κατοχή της μπάλας, με τον Σαλάχ να αστοχεί ξανά, μετά από συνεργασία των Χέντερσον-Άρνολντ. Στο 36′ ο Λο Σέλσο έκανε προβολή και πήγε να κρεμάσει χωρίς επιτυχία τον Άλισον, στην πρώτη τελική της Βιγιαρεάλ, ενώ στο 42′ οι γηπεδούχοι έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους, με τον Τιάγκο να πιάνει σουτάρα από μακρινή απόσταση και την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο, με τη Λίβερπουλ να «σφυροκοπά». Στο 50′ ο Φαμπίνιο σκόραρε, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, στο 52′ ο Ντίας πήρε κεφαλιά από το πέναλτι και μπλόκαρε ο Ρούλι, ενώ η Λίβερπουλ πήρε προβάδισμα στο 53′ μετά από σέντρα του Χέντερσον και κόντρα στον Εστουπινιάν που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Το 2-0 ήρθε σχεδόν τρία λεπτά αργότερα, με τον Σαλάχ να βγάζει τετ-α-τετ τον Μανέ και τον τελευταίο να μην λαθεύει, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ρούλι για δεύτερη φορά.

Η Βιγιαρεάλ δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και οι γηπεδούχοι όριζαν απολύτως τον ρυθμό. Στο 64′ ο Ρόμπερτσον σκόραρε, αλλά ήταν οφσάιντ.

Λίβερπουλ (Κλοπ, 4-3-3): Άλισον – Άρνολντ (81′ Γκόμεζ), Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον – Χέντερσον (72′ Κειτά), Φαμπίνιο, Τιάγκο – Σαλάχ, Μανέ (72′ Ζότα), Ντίας (81′ Οριγκί)

Βιγιαρεάλ (Έμερι, 4-4-2): Ρούλι – Φόιτ, Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Εστουπινιάν (72′ Τριγκέρος) – Τσουκουέζε (72′ Ντιά), Παρέχο (72′ Οριέ), Καπουέ, Κοκλίν (57′ Πεντράθα) – Λο Σέλσο, Νταντζουμά (86′ Αλκάθερ)