«Ζέσταμα» για Τότεναμ, από τον «πεντάστερο» Ολυμπιακό (video)

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του Βόλου με 5-0, στην αναμέτρηση που «έκλεισε την αυλαία» του σημερινού (14/9) προγράμματος στην 3η αγωνιστική της Super League 1

Σε μια καλή προπόνηση -ενόψει της επικείμενης αναμέτρησης (18/9, 19:55) με την Τότεναμ, στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου στο Champions League- μετέτρεψε ο Ολυμπιακός τον αγώνα με τον Βόλο.

Οι «ερυθρόλευκοι», στο παιχνίδι με το οποίο «έπεσε την αυλαία» του σημερινού (14/9) προγράμματος στην 3η αγωνιστική της Super League 1, επιβλήθηκαν της ομάδας από την Μαγνησία με 5-0 (12′ Γκιγιέρμε, 71′ Ελ Αραμπί, 79′ Γκερέρο, 84′ πεν. Βαλμπουενά, 90’+3′ Σουντανί).

Το αποτέλεσμα στο «Γ. Καραϊσκάκης» δεν αποτυπώνει τη συνολική εικόνα των δύο ομάδων. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «ανοίξουν» το σκορ νωρίς αλλά δεν αξιοποίησαν την κυριαρχία τους και το προβάδισμα για να «κλειδώσουν» τη νίκη.

Ήταν «φλύαροι» την κρίσιμη στιγμή και επέτρεψαν στους μαχητικούς φιλοξενούμενους να παραμένουν στο παιχνίδι. Στην επανάληψη βελτίωσαν την απόδοσή τους και μετά περίπου το 70ο λεπτό, κατακόρυφα, και την ευστοχία τους.

Έφτασαν λοιπόν σε μια, τελικά, άνετη επικράτηση. Πανηγύρισαν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες και υποχρέωσαν τον Βόλο στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω αποβολής στο 83′ (με 2η κίτρινη κάρτα) του Λύρατζη για την ανατροπή του Βαλμπουενά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέντρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Μεριά, Σισέ, Γκιλιέρμε (84’ Μπενζιά), Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (71’ Σουντανί), Ποντένσε, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί (74’ Γκερέρο)

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Λύρατζης, Διαμαντής, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης (56’ Μαξ), Ζοάο, Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Μυστακίδης (69’ Ατιάτ), Γέντρισεκ