Ζωντανή για πρόκριση η Εθνική Νέων 1-1 με τη Σλοβακία

Ζωντανή για πρόκριση η Εθνική Νέων! Παρότι είδε τη Σλοβακία να τη σοκάρει, σκοράροντας μόλις στη δεύτερη τελική της, η ομάδα του Αναστάσιου Θέου ισοφάρισε με τον Κούτσια, με το 1-1 να την διατηρεί στην κορυφή του ομίλου και συνεχίζει να ελπίζει πως θα βρεθεί στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η Σλοβακία είχε την πρώτη και μοναδική τελική της προσπάθεια στο πρώτο μέρος στο 2ο λεπτό αλλά ο Μοναστηρλής απέκρουσε την προσπάθεια του Μίσοβιτς. Στη συνέχεια, η γαλανόλευκη πήρε τα ηνία και πίεζε, ψάχνοντας το γκολ. Κυριόπουλος και Τζίμας είχαν τελικές αλλά ο Χρντίνα αντέδρασε σωστά, ενώ ως το φινάλε του πρώτου μέρους τόσο ο Κούτσιας, όσο και ο Καλογερόπουλος δεν κατάφεραν να σκοράρουν με το αποτέλεσμα να είναι 0-0 και τις τελικές 6-1.

H Σλοβακία χτύπησε με την επανεκκίνηση με τον Γκρίγκερ να μοιράζει και τον Γκάιντος να σκοράρει για το 1-0 στο 50’. Ωστόσο, στο 67ο λεπτό ο Κούτσιας κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της Ελλάδας σε γκολ για να γράψει το 1-1.

Στον άλλο αγώνα του πέμπτου ομίλου η οικοδέσποινα Ιρλανδία νίκησε 1-0 την Εσθονία. Την πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης παίρνει ο επικεφαλής του ομίλου. Τελευταίος αγώνας για την Εθνική την Τρίτη 28/03/2023 στις 21:30 με αντίπαλο την Ιρλανδία, σε ένα παιχνίδι στο οποίο θα κριθεί η πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-19.

Ελλάδα (Αναστάσιος Θέος): Μοναστηρλής, Γεωργιάδης, Κεραμίτσης, Τασιούρας, Καλογερόπουλος, Τσίκος (65′ Σμυρλής), Κυριόπουλος (65′ Γκούμας), Συμεωνίδης, Κωττάς (65′ Σταυρόπουλος), Τζίμας (74 Σπυράκος), Κούτσιας (88′ Γκολφίνος).

Σλοβακία (Στάνισλαβ Μάτσεκ): Χρντίνα, Σβομπόντα, Μπαγκίν, Μισούντα, Κάχνιτς, Μουργκάς (94′ Οβσόνκα), Γκαίντος (84′ Ρίζνιτς), Μάριο Σάουερ (74’Γιάβορτσεκ), Λέο Σάουερ (84′ Μαρτσέλι), Μίσοβιτς (74′ Ούραντνικ), Γκρίγκερ.