Ζωντανή η ΑΕΛ πέρασε νικηφόρα απ’ το Ηράκλειο 2-3 τον ΟΦΗ

Νίκη οξυγόνο για την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία πέτυχε η ΑΕΛ, που λύγισε τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο 2-3 με σούπερ σταρ τον Ντουρμισάι που πέτυχε δύο γκολ. Οι Κρητικοί γνώρισαν την 9η σερί ήττα τους και μπλέκουν για τα καλά σε περιπέτειες.

Οι μέχρι πρότινος… ξεγραμμένοι «βυσσινί» έκαναν το καλύτερό τους παιχνίδι για φέτος κόντρα στον ΟΦΗ, επικρατώντας στο «Γεντί Κουλέ» κι έφτασαν σε δεύτερη σερί νίκη. Πλέον οι «βυσσινί» «σκαρφάλωσαν» στους 16 βαθμούς και ναι μεν παρέμειναν τελευταίοι όμως πλέον βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από Παναιτωλικό, Λαμία και τους Κρητικούς!

Σέντρα στο ματς και τα πρώτα 20 λεπτά είχαν 2 απόλυτους πρωταγωνιστές, τους Στάικο και Ντε Γκουζμάν. Οι εσωτερικοί χαφ του ΟΦΗ πατούσαν περιοχή, έπαιζαν πολύ χωρίς την μπάλα, πρέσαραν, κυριαρχούσαν στον άξονα και δεν είναι τυχαίο πως ήταν  «μέσα» σε όλες τις φάσεις του αγώνα. Ο πρώτος άνοιξε το σκορ μόλις στα 80 δευτερόλεπτα μετά από ωραία μεταβίβαση του δεύτερου (αμφότεροι μέσα στα «βυσσινί» καρέ) όταν το πλασέ του κόντραρε και άλλαξε πορεία, ενώ είχε και ένα καλό σουτ στο 16′ που πέρασε λίγο άουτ. Ο Ολλανδός από την πλευρά του από θέση φορ έβγαλε την ασίστ για το 1-0 του 2′ και απείλησε στο 7′ με κεφαλιά.

Στο 29΄ στο γέμισμα του Μπεν Χατίρα, ο Σωτηρίου έκανε κακή εκτίμηση της φάσης και ασταθή έξοδο, έπεσε άτσαλα πάνω στον Ντουρμισάι και ο Κουτσιαύτης έδειξε άσπρη βούλα. Ο φορ των «βυσσινί» ανέλαβε την εκτέλεση κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η παραπάνω εξέλιξη «πάγωσε» τους Κρητικούς και επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ισορροπήσουν. Έτσι μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες πήγαν σε σετ παιχνίδι και το σκορ παρέμενε στα επίπεδα του 1-1.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού ο Ηλιάδης αντικατέστησε τον Μπέρτο και υπήρξε ένα ντόμινο μετατοπίσεων στην ΑΕΛ. Ο 25χρονος ήταν, όσο… κάπως και αν ακούγεται, «λίγο» στόπερ και «λίγο δεξιός μπακ, καθώς ο Γκράουρ που έπαιζε εξτρέμ στο πρώτο ημίχρονο όταν και αντικατέστησε τον Νικολιά, με μπακ τον Μπέρτο, έπαιρνε όλη την πλευρά. Το «τρικ» για τους «βυσσινί» έπιασε, καθώς κρατούσαν τους γηπεδούχους  μακριά από τα καρέ τους και σταδιακά έπαιρναν μέτρα στο γήπεδο. Κυκλοφορούσαν την μπάλα και στο 54′ «φλέρταραν» με το 2-1, όταν ο  Ντουρμισάι άπλωσε το παιχνίδι για τον Γκράουρ που έκανε την παράλληλη, ο Μπεν Χατίρα σούταρε με τη μία στην κίνηση, αλλά η  μπάλα αποκρούστηκε από το αριστερό δοκλαρι του Σωτηρίου. Την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν κενούς χώρους και είναι χαρακτηριστικό πως η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο είχε 2 τελικές, ενώ στο διάστημα 46′-60′ τρεις.

Τελικά η Λάρισα  «εξαργύρωσε» στο 63′ την υπεροχή της, όταν πήρε 2 πρώτες μπαλιές με κεφαλιές (!), ο Ακούνια πάτησε περιοχή και με ωραίο φλατσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου.  Από εκεί και πέρα ο αγώνας… πήρε «φωτιά». Οι γηπεδούχοι με την είσοδο του Σολίς θέλησαν να δώσουν άλλον αέρα στη μεσοεπιθετική τους γραμμή και ως ένα βαθμό τα κατάφερα, Ο Αργεντινός ακραίος πήγε δεξιά, έψαχνε το 1 vs 1 και σε μία αντίστοιχη φάση ανατράπηκε από τον Ακούνια μέσα στην αντίπαλη περιοχή. Ο Ναγκί απέκρουσε την πρώτη εκτέλεση του Ντε Γκουζμάν, όμως καταλογίστηκε επανάληψη καθώς ο Ούγγρος πορτιέρo δεν πατούσε έστω με ένα πόδι στη γραμμή και τελικά ο Ολλανδός χαφ ευστόχησε στο 74′.

Λίγο αργότερα (76′) ο Αργεντινός «φλέρταρε» με το 3-2 καθώς βρήκε χώρο μέσα στα «βυσσινί» καρέ και σούταρε, όμως ο Ναγκί απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ και η παρουσία του ανέβαζε επίπεδο τον ΟΦΗ.  Από ωραίος όμως έγινε… μοιραίος.

Ο παραλίγο σκόρερ του ΟΦΗ βλέπει κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης στο 78′ και αποβάλλεται. Η ΑΕΛ εκμεταλλεύεται το αριθμητικό της πλεονέκτημα και σκοράρει ξανά με Ντουρμισάι στο 83′. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά μετά από παρέμβαση του VAR… πανηγυρίστηκε δεόντως από τους «βυσσινί» που παίρνουν ένα μεγάλο διπλό στο Ηράκλειο και η… αντεπίθεση τους για παραμονή συνεχίζεται!

Πολύ δύσκολο ματς διηύθυνε ο Αριστομένης Κουτσιαύτης. Του έτυχαν όλα. Δύο πέναλτι, εκτελέστηκαν… τρία! Δύο κόκκινες, μέτρησε η μια!

Στη φάση του 28′ ο Σωτηρίου δεν βρίσκει μπάλα ποτέ. Με το σώμα του πέφτει πάνω στον Ντουρμισάι που είναι στον αέρα και δεν έχει ισορροπία και τον ανατρέπει. «Φτηνό» πέναλτι από τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ, αλλά πέναλτι. Σωστά έδειξε την άσπρη βούλα ο Αρτινός ρέφερι. Στο 45′ ο Γκράουρ από… τραυματίας πάει να βγει τετ-α-τετ. Επρεπε να «κιτρινιστεί» αφού μπήκε χωρίς να πάρει άδεια στον αγωνιστικό χώρο. Στο 65′ ο Κουτσιαύτης βγάζει λανθασμένα κόκκινη καρτα στον Ντουρμισάι που χρησιμοποιεί το βραχίονα και τον αγκώνα. Μετά από παρέμβαση του VAR και on field review, διόρθωσε το λάθος του. Στο 72′ σωστό το πέναλτι στην ανατροπή του Σολίς από τον Ακούνια, σωστή και η επανάληψη αφού ο Ναγκύ δεν είχε το ένα πόδι στη γραμμή όπως ορίζει πλέον ο κανονισμός. Σωστή και η αποβολή του Σολίς για εκτός φάσης χτύπημα στον Γιακιμόφσκι. Κανένα οφσάιντ στο δεύτερο γκολ του Ντουρμισάι, λάθος αρχικά του βοηθού Φωτόπουλου να σηκώσει τη σημαία του.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Στάρτζεον (81′ Mαρινάκης), Διαμαντής, Γιαννούλης, Σαρδινέρο (81′ Καστάνιος), Σταικος, Γρίβας (68′ Σολίς), Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν, Κοροβέσης (81′ Λυμπεράκης).

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Ναγκύ, Ντουρμισάι (88′ Νούνιτς), Μπεν Χατίρα (77′ Μιλοσάβλιεβιτς), Γιακιμόφσκι, Ζίζιτς, Πινακάς, Μπέρτος (46′ Μπέρτος), Μαξιμένκο, Ακούνια, Κολομπίνο, Νικολιάς (26′ Γκράουρ).