«Ζωντανή» η Μακάμπι

Με μία… αποστομωτική εμφάνιση, η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπερασπίστηκε αυτή τη φορά την έδρα της, ισοφαρίζοντας (2-2) τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague με τη Μονακό και κρατώντας «ζωντανό» το όνειρο της πρόκρισης στο φάιναλ φορ του Κάουνας. Οι Ισραηλινοί συνέτριψαν με 104-69 τους Μονεγάσκους στο Game 4 της σειράς, η οποία επιστρέφει στο Πριγκιπάτο (10/5), όπου και θα κριθεί το «εισιτήριο» για την καταληκτική φάση της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η κυριαρχία της Μακάμπι σε ριμπάουντ, η διάρκεια της στο κομμάτι της παραγωγικότητας, απόρροια των εξαιρετικών ποσοστών ευστοχίας και η σεμιναριακή άμυνα, αποτυπώθηκαν απόψε στο παρκέ, μετατρέποντας περίπατο τον αγώνα με τη Μονακό.

Οι Μονεγάσκοι ήταν απειλητικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν προηγήθηκαν με 17-24, καθώς στη συνέχεια κόλλησαν στον αμυντικό… βάλτο των Ισραηλινών, οι οποίοι εκτελώντας από μέση και μακρινή απόσταση απάντησαν με επιμέρους σκορ 30-12 και πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +11 (47-36). Χωρίς να πάρουν χαλαρώσουν σε άμυνα και επίθεση, οι γηπεδούχοι έτρεξαν νέο επιμέρους σκορ 32-17 στην τρίτη περίοδο, μπαίνοντας πρόωρα σε τροχιά ισοφάρισης της σειράς και μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης (79-53 στο 30΄).

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών οι Λορέντζο Μπράουντ και Γουέιντ Μπάλντγουϊν με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τη Μονακό ξεχώρισε ο Μάκι Τζέιμς με 13.

Τεράστια ώθηση στην καθηλωτική εμφάνιση της Μακάμπι έδωσε η συγκινητική τελεστή πριν από το τζάμπολ του αγώνα, όταν το μπάνερ με το Νο1 του Ντέιβιντ Μπλατ υψώθηκε στον ουρανό του Γιαντ Ελιάου. Ο σπουδαίος τεχνικός, ο οποίος πάσχει από σκλήρυνση κατά πλάκας, μπήκε στο Hall of Fame της ομάδας και με δάκρυα στα μάτια παρέλαβε την τιμητική πλακέτα από τον πρόεδρο των Ισραηλινών, Σιμόν Μιζράχι.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 47-36, 79-53, 104-69