Ζωντανός για πρόκριση ο ΠΑΟΚ παρά την ήττα 2-1 από την Μαρσέιγ

Zωντανός στην υπόθεση πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League, έμεινε ο ΠΑΟΚ, καθώς η ήττα 2-1 στο Βελοντρόμ από τη Μαρσέιγ, του δίνει το δικαίωμα να έχει βάσιμες ελπίδες ανατροπής στη ρεβάνς της Τούμπας.

Το χρυσό γκολ του Καντουρί και η εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου αφήνουν ανοιχτή την πρόκριση.
Το σκηνικό στο «Βελοντρόμ» στο ξεκίνημα ήταν αναμενόμενο. Η Μαρσέιγ ξεκίνησε πιο δυνατά, είχε την μπάλα στα πόδια της και κυνήγησε περισσότερο το γκολ. Το ζητούμενο για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έπρεπε να αντέξει στην πίεση των γηπεδούχων, ήταν να περιορίσει την κατοχή των αντιπάλων, να βγάλει ατσαλάκωτος το πρώτο εικοσάλεπτο. Δεν το πέτυχε στον επιθυμητό βαθμό, καθώς αν και δεν έφαγε αρκετές φάσεις,  λύγισε στο 13’.

Η γρήγορη κυκλοφορία της άμυνας έφερε αριθμητική ανισορροπία στην περιοχή του «δικεφάλου του Βορρά», όταν ο Παγιέ έκανε μπαλιά-τρύπα για τον Ζέρσον. Ο Βραζιλιάνος με περίτεχνο τελείωμα νίκησε τον Πασχαλάκη, ο οποίος δεν έπεσε καν.

Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε λίγα λεπτά για να διαχειριστεί και πνευματικά την κατάσταση, προσπαθώντας να βρει τα πατήματά του. Θέλοντας να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι η Μαρσέιγ σταδιακά του έδωσε περισσότερο χώρο. Το κατάφερε μέχρι ενός σημείου, αλλά δεν μπόρεσε να γίνει επικίνδυνος, αφού δεν βρήκε ευάλωτη στην κόντρα τη γαλλική ομάδα. Μέχρι το 2-0 η Μαρσέιγ είχε άλλες δύο καλές φάσεις για να σκοράρει. Ο Ιντέρ στο 30’ νικήθηκε από τον Πασχαλάκη. Στο 36’ ο Παγιέ έβγαλε νέα υπέροχη μπαλιά, αλλά ο Κρέσπο αντέδρασε εξαιρετικά, κόβοντας τον Μακαμπού προτού βρεθεί φάτσα με το 2-0. Τελικά, αυτό σημειώθηκε στο 45’, όταν ο ΠΑΟΚ παραχώρησε τζάμπα κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Ιντέρ με γέμισμα σε σημείο εκτός περιοχής, για τον Παγιέ, ο οποίος πέτυχε φανταστικό γκολ με σουτ.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε αλλαγή μετά την ανάπαυλα και δεν άργησε να δικαιωθεί. Ο Ελ Καντουρί πέρασε στη θέση του Τσιγγάρα και σχεδόν τρία λεπτά μετά ο Μαροκινός βρήκε δίχτυα. Συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Ζίβκοβιτς έπειτα από το κλέψιμο του Αουγκούστο και εκτέλεσε τον Μανταντά. Συνολικά το πρώτο εικοσάλεπτο ήταν ένα καλό διάστημα για τον ΠΑΟΚ. Πατούσε καλά, έβγαζε περισσότερη τόλμη, ενώ την ίδια ώρα η Μαρσέιγ δεν είχε το ίδιο πρόσωπο και παρουσιαζόταν νευρική.

Ο κόσμος του ΠΑΟΚ στις κερκίδες του «Βελοντρόμ» έστηνε το δικό του πάρτι, με το «μη σταματάς Δικέφαλε» και οι παίκτες στον αγωνιστικό χώρο αναθάρρησαν, κράτησαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους και αναζήτησαν το δεύτερο γκολ. Έτσι φτάσαμε στο 58ο λεπτό όταν ο Άκπομ έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-2. Ο Αούγκούστο έβγαλε τον Αγγλονιγηριανό φορ φάτσα με τον Μανταντά, ωστόσο το πλασέ του έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Ο ΠΑΟΚ είχε παίκτες που πήγαιναν πρώτοι σε κάθε μπάλα και με ορμή και πάθος είχε γυρίσει 180° την εικόνα του ματς.

Στην κατακόρυφη πτώση του ρυθμού της ομάδας του ο Σαμπαόλι απάντησε με την είσοδο των Καμαρά και Ρονζιέ. Οι αλλαγές του έπιασαν τόπο. Η Μαρσέιγ πάτησε γκάζι, πήρε ξανά την μπάλα στα πόδια της και έφτασε μια ανάσα από το τρίτο γκολ πρώτα με τον Ντιένγκ και στη συνέχεια στη διπλή απόκρουση του Πασχαλάκη στο σουτ του Γκεντουζί και στην κεφαλιά του Σαλιμπά.

Ο Λουτσέσκου μπαίνοντας στην τελική ευθεία έβγαλε Μπίσεσβαρ και Άκπομ, έριξε τους Μιτρίτσα και Τσόλακ, ωστόσο η Ολιμπίκ ανέβασε στροφές και αναζητούσε με μανία το 3-1, που απέτρεψε με μια ακόμη εντυπωσιακή επέμβαση ο Πασχαλάκης στο 78ο λεπτό στο σουτ του Ουντέρ.

Στις καθυστερήσεις ο Μαρτσίνιακ απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Ζέρσον για το μαρκάρισμα πάνω στον Μιτρίτσα, με τον Βραζιλιάνο να χάνει τη ρεβάνς της Τούμπας.

Ο ΠΑΟΚ φωνάζει για τη φάση του 1-0 θεωρώντας πως ο Ζέρσον είναι οριακά πιο μπροστά από τον Κρέσπο την στιγμή της πάσας από τον Παγιέ, ωστόσο ο βοηθός του Πολωνού Μαρτσίνιακ, ο Πάβελ Σοκολνίσκι, κράτησε κάτω τη σημαία του, όπως έκανε και δύο λεπτά νωρίτερα σε μια φάση που δύο παίκτες της Μαρσέιγ ήταν ξεκάθαρα σε θέση οφσάιντ. Η UEFA στο Europa Conference League έχει κρατήσει το VAR για τον τελικό, οπότε η φάση του 1-0 δεν εξετάστηκε ποτέ…

Μαρσέιγ (Χόρχε Σαμπαόλι): Μανταντά, Κολάσινατς (63’ Καμαρά) Τσαρλέτα Τσαρ, Σαλιμπά, Λιρόλα (63’ Ρονζιέ), Γκέγιε, Γκεντουζί, Γκέρσον, Παγιέ, Ουντέρ, Μπακαμπού

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Κρέσπο, Ίνγκασον, Τσιγγάρας (46’ Καντουρί), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (75’ Μιτρίτσα), Ζίβκοβιτς, Άκπομ (75’ Τσόλακ)