Στο 47-4 το ρεκόρ των Warriors!

Το πάλεψαν οι Houston Rockets, αλλά δεν χάνουν στην έδρα τους οι πρωταθλητές! Οι Golden State Warriors συνέχισαν την επέλασή τους κι έφτασαν τις 47 νίκες σε 51 παιχνίδια στο ΝΒΑ, αυτή τη φορά επικρατώντας των δυνατών αντιπάλων τους με 123-110.

Το παιχνίδι στην δ’ περίοδο ξεκίνησε από το 93-93, αλλά οι φιλοξενούμενοι κάμφθηκαν στο τέλος λόγω της δυνατής άμυνας των γηπεδούχων κάτω από τα καλάθια. Οι πρωταθλητές ξεκινούν τώρα ένα σερί επτά εκτός έδρας αγώνων μέσα σε δύο εβδομάδες και στο τέλος του Φλεβάρη θα είναι μάλλον ξεκάθαρο το αν θα σπάσουν το ρεκόρ των Chicago Bulls (72 νίκες στην κανονική περίοδο). Εντός έδρας οι Warriors είναι αήττητοι σε 24 παιχνίδια και εκτός έχουν ρεκόρ 23-4.