Γαλλικά μαθήματα fair play

Λίγες ημέρες πέρασαν από τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, στον οποίο μια λανθασμένη διαιτητική απόφαση αλλοίωσε το τελικό αποτέλεσμα. Μιλάμε για το πέναλτι που δεν δόθηκε υπέρ του Αστέρα Τρίπολης στο 68΄, ενώ το σκορ ήταν 1-1, που θα είχε και σαν συνέπεια την αποβολή του Γιάννη Μανιάτη. Τελικώς, οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν το τρόπαιο και το συμβάν πέρασε στο… χρονοντούλαπο της ιστορίας.

Αντίστοιχο περιστατικό συνέβη και στον ημιτελικό του Κυπέλλου γυναικών της Γαλλίας μεταξύ της Λυών και της Μονπελιέ. Συγκεκριμένα οι «λιονέ» ευνοήθηκαν από λάθος απόφαση του διαιτητή, ο οποίος στη διαδικασία των πέναλτι δεν κατακύρωσε γκολ της Μονπελιέ και στη συνέχεια πήρε την πρόκριση στον τελικό η Λυών. Ωστόσο, η γυναικεία ομάδα της Λυών δεν το άφησε αυτό να περάσει έτσι και κατέθεσε αίτημα στη γαλλική ποδοσφαιρική ομοσπονδία για την επανάληψη του αγώνα.

Σε συνάντηση που είχε ο πρόεδρος της Λυών, Ζαν Μισέλ Ολά, με τον αντίστοιχο της Μονπελιέ, Νικολά Λορά, οι δύο άνδρες συμφώνησαν για την επανάληψη της αναμέτρησης και μένει πλέον να ανάψει το «πράσινο» φως και η γαλλική λίγκα. Μάλιστα, σε ανακοίνωσή της η διοίκηση των «λιονέ» ανέφερε: «Δεδομένης της κατάστασης με το ακυρωθέν τέρμα, της καλής σχέσης ανάμεσα στους δύο συλλόγους και στα πλαίσια του fair play, ζητούμε να επαναληφθεί ο αγώνας. Καταθέσαμε την αίτησή μας στην Ομοσπονδία, όπως είχε κάνει το 1999 και ο Αρσέν Βενγκέρ και πάλι σε αγώνα Κυπέλλου, όταν ένα γκολ είχε κακώς μετρήσει».

Αν μη τι άλλο, η κίνηση αυτή αποτελεί το υπέρτατο μάθημα Fair Play σε όλο τον κόσμο και ίσως θα ήταν καλό να αποτελούσε παράδειγμα και για το ελληνικό ποδόσφαιρο στο μέλλον. Πάντως, σε δικό μας αγώνα είχε δοθεί παράδειγμα του «ευ αγωνίζεσθαι» από τον Ντέμη Νικολαΐδη, όταν στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας του 2000 ο πρώην άσος και πρόεδρος της ΑΕΚ είχε παραδεχθεί πως σκόραρε χρησιμοποιώντας το χέρι του και το γκολ ακυρώθηκε.