Όλο και καλύτερη

Η Εθνική Ελλάδος εμφάνισε εξαιρετικό πρόσωπο κόντρα στην Τουρκία στο ΟΑΚΑ, νίκησε 70-56 κι έδειξε ότι κάθε μέρα που περνάει θα τη βρίσκει ακόμα πιο βελτιωμένη – Κορυφαίοι Καλάθης, Αντετοκούνμπο.

Το μοναδικό της εντός έδρας φιλικό έδωσε η Εθνική Ελλάδος και στις εξέδρες του κλειστού των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων βρέθηκε 7000 κόσμος για να δείξει τη στήριξή του. Οι διεθνείς αποζημίωσαν όσους αποφάσισαν να ανηφορίσουν στο ΟΑΚΑ και παίζοντας όμορφο μπάσκετ έκαμψαν εύκολα την αντίσταση των Τούρκων με 70-56. Κορυφαίοι του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος οι Νικ Καλάθης (πρώτη του εμφάνιση για φέτος) και Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Η Εθνική μπήκε αποφασισμένη να επιβάλλει τον ρυθμό της και προηγήθηκε από νωρίς. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε σαράντα λεπτά αγώνα οι φιλοξενούμενοι δεν πήραν ούτε μία φορά κεφάλι στο σκορ, ενώ οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη φρόντιζαν σε κάθε διαθέσιμη ευκαιρία να προσφέρουν και θέαμα με αποκορύφωμα τα δύο καρφώματα του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο πρώτο ημίχρονο.

«Κλειδί» για την ομάδα αυτή τη φορά ήταν η εξαιρετική άμυνα, καθώς οι Τούρκοι περιορίστηκαν στους 56 πόντους. Στο πρώτο μέρος πάντως η Ελλάδα ήταν και αρκετά παραγωγική παίζοντας έξυπνο μπάσκετ και αποφεύγοντας τα πολλά μακρινά σουτ, από τη στιγμή που η υπεροχή κοντά στο καλάθι με την παρουσία των Μπουρούση και Βουγιούκα ήταν φανερή.

Στον αντίποδα οι «γείτονες» έδειξαν αδυναμία σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και γνώρισαν δικαιότατα την έβδομη ήττα τους σε οκτώ φιλικά προετοιμασίας.

Οι δύο αντίπαλοι ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Παρασκευή (22/8) όταν θα κοντραριστούν για δεύτερη και τελευταία φορά στην Κωνσταντινούπολη.

Δεκάλεπτα: 24-16, 41-33, 58-48, 70-56

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης, Ζήσης, Βασιλειάδης, Καλάθης, Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου, Σλούκας, Καϊμακόγλου, Βουγιούκας, Πρίντεζης, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο.

Τουρκία (Αταμάν): Γκιουλέρ, Ερμίς, Πρέλτζιτς, Τουντσερί, Σαβάς, Γκονλούμ, Αρσλάν, Ασίκ, Ακιόλ, Αλντεμίρ, Μαχμούτογλου, Οσμάν.