Ήταν… τρικέφαλος!

Την αγωνιστική της άνοδο σε όλα τα επίπεδα απέδειξε η ΑΕΚ μπροστά σε 10.000 φίλους της το απόγευμα της Κυριακής των Αποκρεών στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο την ΑΕΛ. Οι «κιτρινόμαυροι» πάλι νίκησαν στην έδρα τους και έδειξαν  να έχουν αφήσει πίσω την περίοδο των ισοπαλιών, πάλι δε δέχθηκαν γκολ στην Καλογρέζα και το κυριότερο, ευχαρίστησαν ξανά τον κόσμο με το ωραίο ποδόσφαιρο και τη νίκη, η οποία διατηρεί την Ένωση σε τροχιά Play Off.

Μετά τα «τρίποντα» της Ξάνθης και του Πλατανιά η ΑΕΚ δεν μπορούσε να γκελάρει, μπήκε δυνατά και αποφασισμένα στο πρώτο μέρος και σκόραρε στο 24’ με ωραία κεφαλιά του Πέκχαρτ έπειτα από σέντρα του Βάργκας. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 1-0, παρά το ότι οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και αρκετές τελικές προσπάθειες.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ άργησε να βρει ρυθμό, λόγω των τραυματισμών, των αλλαγών και των συχνών διακοπών στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα μάλιστα να απειληθεί και να χρειαστεί η συμβολή του Ανέστη (που το έχει η μοίρα του να κάνει μία μεγάλη απόκρουση ανά αγώνα) για να διατηρηθεί το 1-0. Μετά το 75’, όμως, έγινε πιο πιεστική και «καθάρισε» το ματς στο 81’ με κεφαλιά «δυναμίτης» του Τσιγκίνσκι που μπήκε αλλαγή στο 50’ και έπαιξε σαν να μην έλλειψε μία μέρα και με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά του ΑΛμέιδα στις καθυστερήσεις έπειτα από υπέροχη μπαλιά του Αϊντάρεβιτς.

Πολυτέλεια για την ΑΕΚ ο πάγκος της και το ότι ο Μανόλο Χιμένεθ δείχνει «γάτα» στη διαχείριση του υλικού! Σε σχέση με τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό η ΑΕΚ άλλαξε έξι παίκτες!

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης (50’ Τσιγκρίνσκι), Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Γαλανόπουλος, Χριστοδουλόπουλος, Βάργκας (62’ Αϊντάρεβιτς), Μάνταλος, Πέκχαρτ (70’ Αλμέιδα)

ΑΕΛ:  Ξενοδόχοβ (56’ Θεοδωρόπουλος), Ρέντζας, Φατιόν, Φάρκας, Αβραάμ, Μασαλέσα, Γκουλουζάντε (46’ Κοντόρ), Αγκάνοβιτς, Ναζλίδης, Βαρέλα, Ικαουνιέκς (73’ Ρέγιες)