Ρεκόρ καριέρας στα ριμπάουντ από τον Αντετοκούνμπο και νίκη των Μπακς στην Ουάσινγκτον

Με ρεκόρ καριέρας στα ριμπάουντ (20) και 27 πόντους, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο οδήγησε σε μεγάλη νίκη τους Μιλγουόκι Μπακς στην Ουάσινγκτον επί των Ουίζαρντς (95-104).

Κορυφαίος για τα «ελάφια» ήταν ο Έλληνας φόργουορντ που είχε κρίσιμα καλάθια στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ μάζεψε 20 ριμπάουντ, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ καριέρας, ως «κερασάκι» στην τούρτα της μυθικής του εμφάνισης σε 38 λεπτά παρουσίας στο παρκέ.

Το παιχνίδι ήταν σχετικά ισορροπημένο με τους Μπακς να παίρνουν διαφορά 11 πόντων στα μέσα της 3ης περιόδου, αλλά η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, αφού επέστρεψαν, παίρνοντας μάλιστα διαφορά τεσσάρων πόντων με την έναρξη του 4ου δωδεκαλέπτου.

Ωστόσο, οι Μπακς με τρομερή άμυνα στα τελευταία πέντε λεπτά, μέσω της οποίας άφησαν τους Ουίζαρντς χωρίς πόντο για πάνω από 4 λεπτά και με τον Αντετοκούνμπο να μην μπορεί να νικηθεί στην επίθεση, πήραν διαφορά που την κράτησαν μέχρι τέλους παίρνοντας μία πάρα πολύ σημαντική νίκη στην Ανατολική Περιφέρεια.