Τα χρειάστηκε, αλλά νίκησε 80-90 στην Πάτρα ο ΠΑΟ

Στην κορυφή της βαθμολογίας της Basket League ΣΚΡΑΤΣ σκαρφάλωσε ο Παναθηναϊκός, παρά το ότι τα χρειάστηκε στην Πάτρα με αντίπαλο τον Απόλλωνα. Οι «πράσινοι» νίκησαν με στο ματς που ολοκλήρωσε την 5η αγωνιστική, αλλά για ένα ακόμη παιχνίδι έδειξαν έλλειψη συγκέντρωσης και αναγκάστηκαν να «φτύσουν αίμα» προκειμένου να πάρουν ένα ματς στο οποίο προηγήθηκαν ακόμη και με 16 πόντους (30-46 στο 16:15).

Οι Πατρινοί έτρεξαν ένα σερί 14-2 μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και αυτό τους έδωσε ψυχολογική ώθηση για να μπουν στην επανάληψη με μεγαλύτερη πίστη. Κατάφεραν μάλιστα να περάσουν αρκετές φορές μπροστά στο σκορ , αλλά στο τελευταίο δίλεπτο – όπως συμβαίνει συνήθως – η εμπειρία των «πρασίνων» ήταν αυτή που χάρισε τη νίκη στους Κυπελλούχους Ελλάδας, οι οποίοι όμως προβλημάτισαν με την απόδοσή τους.