Το καθήκον του ο Ολυμπιακός, 0-4 τον Παναιγιάλειο!

Παίζοντας όσο χρειαζόταν στο πρώτο ημίχρονο, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός νίκησε 0-4 τον Παναιγιάλειο στην Αχαΐα και σχεδόν εξασφάλισε την πρόκριση στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ με τον Καμπιάσο στο 21’ και έκαναν το 0-2 με τον Τσόρι στο 42’. Το 0-3 έκανε στο 86’ ο Κολοβός με ωραίο σκαφτό σουτ και ο Ερνάνι στο 90’ διαμόρφωσε το τελικό 0-4.Ο Μάρκο Σίλβα χρησιμοποίησε κυρίως αναπληρωματικούς ποδοσφαιριστές, ενώ αγωνίστηκαν σε όλο το 90λεπτο οι νεαροί Τσιμίκας και Ζντιέλαρ, με τον πρώτο να έχει την ασίστ στο γκολ του Ντομίνγκεζ.

ΑΙΓΙΟ:  Πίτκας, Σανδραβέλης, Αμπούντ, Ιωάννου, Κολόκας, Κρισμάρεβιτς (71’ Ρέλλας), Γκοτσούλιας, Σκαρτσίλας, Σπίνουλας, Πέρεθ (63’ Μπουρλάκης), Πέριτς (71’ Μαυρόπουλος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπίνο, Ντα Κόστα (62’ Βούρος), Αυλωνίτης, Σαλίνο, Τσιμίκας, Ζντιέλαρ, Καμπιάσο, Ερνάνι, Φουστέρ (81’ Σεμπά), Τσόρι (62’ Κολοβός), Φινμπόγκασον.