Το πήραν τα κορίτσια του Ολυμπιακού!

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού σε έναν τελικό θρίλερ, νίκησαν τον ΠΑΟ με 63-60 και κατέκτησαν το Κύπελλο Ελλάδας στο μπάσκετ, σε ένα ματς που δυστυχώς στιγματίστηκε από τα επεισόδια που έγιναν ώρες νωρίτερα στο ξενοδοχείο Ionian Star της Λευκάδας.

Ο ΠΑΟ νικούσε στο ημίχρονο με οκτώ πόντους διαφορά, αλλά τα κορίτσια του Ολυμπιακού θυμήθηκαν λίγο τα κατορθώματα των ανδρών τα τελευταία χρόνια και με φοβερή αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο γύρισαν το ματς και κράτησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος, παρά το ότι οι «πράσινες» ισοφάρισαν πέντε λεπτά πριν από φινάλε σε 51-51.

Δεκάλεπτα: 20-15, 33-25, 43-48, 60-63.

ΠΑΟ: Καλέντζου 6, Άλμπανεζ 4, Αυτζή, Καλημέρη, Κόνιαλη, Παντέλη 2, Σλούκα, Δίελλα 3, Πατεράκη, Λύμουρα 11, Ντέλβα 16 (10 ριμπ.), Κυριακοπούλου 18.
ΟΣΦΠ: Γκοτζή, Σταμάτη 13 Μπόνη 5, Χατζηνικολάου 6 (9 ασίστ), Μπαλτά, Χαλιβέρα 10, Τζόνσον 15 (12 ριμπ.), Κοσμά 3, Παπαμιχαήλ 2, Κριστόφερσον 9.