Υπόθεση ενός ημιχρόνου

Όλα τα λεφτά από το ματς του Εργοτέλη με τον Απόλλωνα ήταν το πρώτο ημίχρονο στο οποίο διαμορφώθηκε και το τελικό σκορ, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με το «πλούσιο» 2-2 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι έμειναν για πέμπτο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη ενώ οι φιλοξενούμενοι μετρούν αήττητο σερί 4 αγώνων με μία νίκη και τρεις ισοπαλίες.

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με σκόρερ τον Μπαντιμπανγκά στο 16’ για να «απαντήσει» άμεσα στο 18’ ο Αντώνης Πετρόπουλος. Μάλιστα, ο Απόλλων προηγήθηκε στο 43’ πάλι με δράστη τον Πετρόπουλο αλλά ο Πελέ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους διαμόρφωσε το τελικό όπως αποδείχτηκε 2-2.