Αγγαρεία ο Ολυμπιακός με τον ΠΑΟΚ

«Ήταν το πιο άβολο ματς από την εποχή που προπονούσα στην ΕΣΚΑ. Έχουμε έξι ψηλούς και έπαιξε ο Τανούλης γιατί ήταν όλοι έξω. Ο Γουίλιαμς-Γκος απλώς συμπλήρωσε την ομάδα. Δυστυχώς αυτή ήταν η κατάσταση. Όσον αφορά την προετοιμασία, γυρίσαμε 7 το πρωί της Παρασκευής και ήρθαμε χωρίς προπόνηση. Αυτή είναι η κατάσταση στο ευρωπαϊκό μπάσκετ» έλεγε ο Γιώργος Μπαρτζώκας μετά το τέλος του αγώνα του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ . Οι ερυθρόλευκοι συμπλήρωσαν δεκάδα με τον τραυματία Γκος καθώς είχαν πολλά προβλήματα τραυματισμών, αλλά δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στον ΠΑΟΚ τον οποίο νίκησε με 77-62.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το ματς με τους Γουόκαπ, Κάναν, Μπραζντέικις, Πίτερς, Τανούλη και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 12 πόντους από 4/19 σουτ που έδωσαν στον ΠΑΟΚ το δικαίωμα να πιστέψει ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από μία θετική εμφάνιση στο ΣΕΦ. Όλα άλλαξαν στη δεύτερη περίοδο. Οι Πειραιώτες έτρεξαν, σούταραν καλά, είχαν ένα 15-0 και στο ημίχρονο είχαν και προβάδισμα 13 πόντων, καθώς έβαλαν 30 σε δέκα λεπτά με τον Πίτερς να φτάνει τους 14 (3/5 τρίποντα).

Οι Θεσσαλονικείς έκαναν την προσπάθειά τους και στο τρίτο δεκάλεπτο. Μείωσαν στους οκτώ, έπαιξαν καλή άμυνα, όμως δεν είχαν κάτι περισσότερο να προσφέρουν. Ο Παπανικολάου έγραψε το 64-43 στα τέλη της τρίτης και από εκείνο το σημείο κι έπειτα το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον κόσμο να αποθεώνει τον αρχηγό του Ολυμπιακού και τους συμπαίκτες του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-14, 42-29, 64-43, 77-62

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Κάνααν 17, Μπραζντέικις 15 (7ρ), Πίτερς 21, Τανούλης 4, Ουίλιαμς-Γκος, Λούντζης 3 (3ασ), Μήτρου-Λονγκ 4, Παπανικολάου 11 (8ρ)

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Μακνίς 10, Χάρισον 6, Σχίζα, Φρίντρικσον 3, Άλστον 11, Τάουνς 11, Γκίλμορ 12, Τσιακμάς, Μαργαρίτης 3, Αρσενόπουλος 3, Σωτηρίου