Αήττητος στα δύο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός από την περίοδο 2012/13.

Οι πράσινοι απέσπασαν κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο ισοπαλία (1-1) και σε συνδυασμό με τη νίκη τους στο ντέρμπι του πρώτου γύρου στη Λεωφόρο (1-0) έμειναν αήττητοι από τον Ολυμπιακό. Αυτό είχε να συμβεί από τη σεζόν 2012/13 με την διαφορά όμως ότι τότε είχε μετρήσει δύο ισοπαλίες με 1-1 στο «Καραϊσκάκη» και 2-2 στο ΟΑΚΑ.

Έκτοτε, είχαν γνωρίσει τουλάχιστον μία ήττα μέσα σε κάθε σεζόν. Με εξαίρεση την σεζόν 2013/14 όταν και είχαν θριαμβεύσει στο Φάληρο (0-3) οι ήττες ήταν στην έδρα της ομάδας του Πειραιά. Αξίζει, δε, να σημειωθεί πως ήταν η πρώτη φορά που και δεν έχασαν και πήραν τουλάχιστον μία νίκη μετά την περίοδο 2006/07 όταν ο Παναθηναϊκός είχε πανηγυρίσει δύο νίκες επί του Ολυμπιακού.