Ακυρώθηκε γκολ του Κέιν στο 95΄ και η Τότεναμ έμεινε στο 1-1 με την Σπόρτινγκ

Χαμός γίνεται στον 4ο όμιλο του Champions League μετά το 1-1 της Σπόρτινγκ μέσα στο Λονδίνο με την Τότεναμ και το 2-1 της Άιντραχτ επί της Μαρσέιγ. Τα πάντα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική στα Σπόρτινγκ – Άιντραχτ και Μαρσέιγ – Τότεναμ.

Εξαιρετική ήταν στο πρώτο 45λεπτο η Σπόρτινγκ. Δεν «έφαγε» φάσεις από τους Λονδρέζους και κατάφερε όχι μόνο να κρατήσει το «μηδέν», αλλά και να βρει γκολ. Συγκεκριμένα, έστειλε προμήνυμα στο 20′ με τον Παουλίνιο και στο 22′ ο Μάρκους Έντουραντς «πάγωσε» το Λονδίνο. Έτσι έγινε μόλις ο 4ος Άγγλος ποδοσφαιριστής που σκοράρει ενάντια σε αγγλική ομάδα στο κορυφαίο ποδοσφαιρικό ραντεβού της Γηραιάς Ηπείρου.

Η Τότεναμ μπήκε με φόρα στο β’ μέρος και στο 52′ ο Ντάιερ είδε τον Αντάν να κατεβάζει ρολά σε γυριστό και να διατηρεί το 1-0 για τη Σπόρτινγκ. Εvώ στο 56′ ήταν η σειρά του Σον να νικηθεί από τον πορτιέρε των Πορτογάλων.

Η Τότεναμ προσπαθούσε να αυξήσει την πίεση στην εστία των Πορτογάλων, την ώρα που οι Ίβηρες προσπαθούσαν να απειλήσουν στο τρανζίσιον. Και οι Λονδρέζοι είχαν νέα καλή ευκαιρία με τον Ντόχερτι στο 69′ με τη Σπόρτινγκ στο 76′ να χάνει μοναδική ευκαιρία με τον Ναζίνιο για το 2-0. Βρέθηκε απέναντι στον Λορίς, αλλά ο κίπερ των Λονδρέζων τον νίκησε. Για να έρθει στο 77′ και πάλι ο ίδιος παίκτης να χάσει τεράστια ευκαιρία για το 2ο γκολ της Σπόρτινγκ. Ένα τέρμα που ενδεχομένως θα «κλείδωνε» το ματς για τους Πορτογάλους.

Και η Σπόρτινγκ το «πλήρωσε» στο 80′ δεχόμενη το γκολ της ισοφάρισης σε φάση, όπου οι Πορτογάλοι φώναξαν για φάουλ πάνω στον Αντάν από τον σκόρερ Μπετανκούρ που τον νίκησε στον αέρα και με κεφαλιά έκανε το 1-1. Η Τότεναμ έψαξε το γκολ της ανατροπής και το άγγιξε στο 90′ με τον Ντάιερ να αστοχεί με το κεφάλι από πλεονεκτική θέση.

Η Τότεναμ στο 90+5′ σκόραρε με τον Κέιν, πανηγύρισε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε μετά από εξέταση του VAR… Το 1-1 παρέμεινε, ο Κόντε αποβλήθηκε και το ματς τελείωσε άνευ νικητή.

H Άιντραχτ χωρίς να είναι ανώτερη από τη Μαρσέιγ επικράτησε με 2-1 στη Φρανκφούρτη των Μασσαλών.

Η Άιντραχτ μπήκε με τεράστια ορμή στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί νωρίς. Μόλις στο 3′ η ομάδα της Φρανκφούρτης πήρε το προβάδισμα με γκολ του Καμάντα. Η Μαρσέιγ δεν τα έχασε και έβγαλε αντίδραση φθάνοντας στην ισοφάριση με γκολάρα του Γκεντουζί στο 23′. Οι Γερμανοί, όμως, είναι Γερμανοί και μία φάση τους αρκεί για να βρουν γκολ και έτσι συνέβη στο 27′ με τον Κόλο Μουανί να κάνει το 2-1.

Το 2-1 έμελλε να είναι το σκορ του ημιχρόνου με την εικόνα, ωστόσο, του ματς να δείχνει πως η Μαρσέιγ δικαιούταν κάτι περισσότερο σ’ αυτό το πρώτο 45λεπτο.

Στο β’ μέρος η Μαρσέιγ κυριάρχησε. Έλεγξε τον ρυθμό, είχε την κατοχή και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης. Απείλησε στο 59′ με τον Αλέξις Σάντσες να βλέπει τον Τραπ να τον νικά και το 2-1 να παραμένει. Με τους Μασσαλούς να απειλούν εκ νέου στο 78′ με το σουτ του Ταβάρες να περνά άουτ.