Άλλος Ολυμπιακός με Μεντιλίμπαρ νίκησε 1-0 τη Φερεντσβάρος στο καυτό Καραϊσκάκη

Ο Ελ Κααμπί στο 83΄πέτυχε το γκολ που δίνει προβάδισμα για πρόκριση στους «16» του Conference League

Αναγεννημένος ο Ολυμπιακός στο ντεμπούτο του Μεντιλίμπαρ στον ερυθρόλευκο πάγκο. χάρη σε γκολ του Ελ Κααμπί επικράτησε με 1-0 της Φερεντσβάρος, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης στους «16» του Conference League.

Σε μια εβδομάδα στην Ουγγαρία οι «ερυθρόλευκοι» καλούνται να σφραγίσουν το εισιτήριο και να συνεχίσουν την Ευρωπαϊκή τους πορεία, πριν όμως, έχουν το ντέρμπι πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Ο Ολυμπιακός είχε πάθος, κίνηση, ταχύτητα και παρουσιάστηκε αφυπνισμένος σε σχέση με τα τελευταία του παιχνίδια.

Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έδειξε αυτοπεποίθηση, πατούσε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, απέναντι σε μια ομάδα που έδειξε επικίνδυνη, αλλά στα μέτρα του. Ο Μεντιλίμπαρ ζούσε το κάθε λεπτό κι έδινε οδηγίες, ενώ εξαιρετικές αποδείχθηκαν οι παρεμβάσεις του από τον πάγκο.

Ο Ελ Κααμπί έπειτα από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια και σέντρα του Ροντινέι πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης, βάζοντας φωτιά στο κατάμεστο Καραϊσκάκη.

Ο  Όρτα μπήκε στο 62΄ και ανέβασε τους ερυθρόλευκους, ενώ με την παρουσία του Κάρμο η άμυνα έδεσε και κράτησε το μηδέν. Εντυπωσίασε ο Καρβάλιο, ενώ ο Φορτούνης κατάπιε πάρα πολλά χιλιόμετρα και βοήθησε ακόμη και στην αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού. Ο Ποντένσε με την είσοδό του στο δεύτερο μέρος προκάλεσε πολλές φορές ρήγματα στην άμυνα των Ούγγρων, ενώ δραστήριος ήταν και ο Γιόβετιτς. Σπουδαίο ματς και από τον Ροντινέι που μετέφερε συχνά την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή.

Η Φερεντσβάρος αιφνιδίασε αφού στο 1:15 βρήκε δίχτυα με γυριστή κεφαλιά του Βάργκα, αλλά το κοινό… ζεστάθηκε δευτερόλεπτα μετά όταν από το VAR ενημέρωσαν τον διαιτητή πως ο φορ των Ούγγρων ήταν εκτεθειμένος και το 0-0 παρέμεινε.

Στην επόμενη φάση, ο Ελ Κααμπί έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, αλλά έκανε κακό πρώτο πάρσιμο και ο Σισέ τον πρόλαβε, ενώ το σουτ του Φορτούνη στο 8’ βρήκε στα σώματα.

Η πρώτη σημαντική στιγμή ήρθε στο 24’ και ανήκε στους φιλοξενούμενους με τον Ραμίρες, αλλά ο Πασχαλάκης έβγαλε το συρτό σουτ, με τον Ολυμπιακό να έχει τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί στο 32’, όμως ο Ντίμπουζ με φοβερή επέμβαση έβγαλε την κεφαλιά του προωθημένου Κάρμο! Έξι λεπτά μετά η εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη πέρασε δίπλα από την εστία, ενώ στο 43’ κανείς εκ των Ελ Κααμπί, Αλεξανδρόπουλου και Καρβάλιο δεν έκανε τελική από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος, ψάχνοντας το γκολ, αλλά από το 50’-60’ οι Ούγγροι ανέβηκαν και είχαν μια πολύ καλή φάση με τον Πασχαλάκη να κρατά το μηδέν στο σουτ του Αμπού Φανί. Η είσοδος κυρίως του Όρτα αλλά και αυτές των Ποντένσε, Γιόβετιτς έκαναν πιο επιθετικό τον Ολυμπιακό, που πίεσε και έψαξε με υπομονή το προβάδισμα. Οι Ούγγροι από τη μεριά τους έπαιζαν σφιχτά ρίχνοντας το βάρος στα μετόπισθεν.

Οι Πειραιώτες φόρτωσαν τα άκρα, έπαιξαν από εκεί και ντούμπλαραν τα αντίπαλα μπακ, ο άξονας γέμισε επίσης με την μετατόπιση του Φορτούνη εκεί και ο Ολυμπιακός πίεζε ασφυκτικά. Τελικά, στο 83ο λεπτό και μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, η μπάλα έφτασε στον Ροντινέι, ο οποίος σέντραρε και ο Ελ Κααμπί μπήκε με το… τόπι στα δίχτυα για το 1-0 μέσα σε αποθέωση.

Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα του Μεντιλίμπαρ κράτησε με άνεση τους Ούγγρους μακριά από την εστία του Πασχαλάκη.

Άψογα διαχειρίστηκε το παιχνίδι ο διαιτητής Γκλεν Νίμπεργκ (Σουηδία), αφήνοντάς το να παιχτεί αρκετές φορές, ενώ έκανε χρήση και των καρτών του μόνο όποτε χρειάστηκε.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ / 4-3-3): Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Κάρμο, Ντόη, Ροντινέι, Καρβάλιο (78′ Γιόβετιτς), Αλεξανδρόπουλος (62′ Όρτα), Έσε, Φορτούνης (92′ Ιμπόρα), Μασούρας (62′ Ποντένσε), Ελ Κααμπί (92′ Ελ Αραμπί).
Φερεντσβάρος (Ντέγιαν Στάνκοβιτς / 4-2-3-1): Ντίμπους, Ραμίρες, Μαέ, Σισέ, Γουινγκό, Μαϊγκά, Μακρέτσκις, Μαρκίνιος (75′ Μοχάμεντ), Αμπού Φανί (80′ Μπέσιτς), Ζακάριασεν, Βάργκα (75′ Πέσιτς).