Ανατροπή… τίτλου για τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα

ΠΑΟΚ-ΑΕΛ 2-1

Τούμπα έφερε το ματς με τη Λάρισα ο ΠΑΟΚ κι εκμεταλλευόμενος το δώρο της Ξάνθης στο Πηγάδια, με τη νίκη του 2-1 επί της ΑΕΛ αγκάλιασε τον τίτλο. Πλέον ο «δικέφαλος του Βορρά» βρίσκεται στο +7 από τον Ατρόμητο, αλλά και στο +8 από τον Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΟΚ τα βρήκε σκούρα κόντρα στην ΑΕΛ που έπαιξε με δέκα για ένα ημίχρονο, βρέθηκε να… κυνηγάει, αλλά έκανε ανατροπή (2-1)… πρωταθλητή.

Η ομάδα της Λάρισας άνοιξε το σκορ στο 37’ με κεφαλιά Νούνιτς, αλλά οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ξεπεράσουν το μίνι-σοκ, βρήκαν απάντηση σχετικά γρήγορα και ισοφάρισαν λίγο πριν την ανάπαυλα. Ο Πρίγιοβιτς κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις και αποβολή (με δεύτερη κίτρινη) του Καρανίκα, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα (1-1).

«Χρυσές» αποδείχθηκαν οι αλλαγές του Σάκχοφ και του Άκπομ από τον Λουτσέσκου, καθώς τρία λεπτά μετά την είσοδό τους στην αναμέτρηση, ο πρώτος… σέρβιρε και ο δεύτερος σκόραρε για το 2-1 στο 69ο λεπτό.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Βέρνμπλουμ (66′ Σάχοβ), Μαουρίτσιο, Λημνιός (81′ Ζαμπά), Ελ Καντουρί (66′ Άκπομ), Ουάρντα, Πρίγιοβιτς.

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Καρανίκας, Ζίζιτς, Γκοΐκοβιτς, Χούμπτσεφ, Ντέλετιτς, Ακόστα (86′ Πίτι), Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπαργκάν (46′ Γκόλιας), Νούνιτς.