Ανοιξιάτικος «περίπατος» του Παναθηναϊκού στη Ριζούπολη (video)

Έναν ανοιξιάτικο «περίπατο» έκανε ο Παναθηναϊκός στη Ριζούπολη, όπου «έπεσε η αυλαία» της 26ης αγωνιστικής στη Super League. Οι φιλοξενούμενοι στο «Γ. Καμάρας» επικράτησαν του Απόλλωνα με 3-1 (19′ Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης, 49′ Αργύρης Καμπετσής, 79′ Κίκο Μακέντα – 73′ Νίκος Βαφέας).

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές αλλά κυρίως στο πρώτο ημίχρονο δεν είδε μεγάλες διαφορές με την εικόνα που είχαν οι «πράσινοι» στα περισσότερα παιχνίδια. Διατηρούσαν την κατοχή αλλά ήταν «φλύαροι» και δεν απείλησαν σοβαρά.

Πάντως, μπήκαν σε θέση οδηγού γιατί η άμυνα της «ελαφράς ταξιαρχίας»… έλειπε στο 19′. Όχι ότι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, τόσο αυτή όσο και οι άλλες δύο γραμμές της γηπεδούχου λειτούργησαν καλύτερα.

Σε πολλές περιπτώσεις το θέαμα ήταν αποκαρδιωτικό. Με συνέπεια να μην είναι λίγες οι στιγμές που όσοι βρέθηκαν στο «Γ. Καμάρας», προτίμησαν να στρέψουν το βλέμμα στην εξέδρα, παρά στον αγωνιστικό χώρο. Δικαιολογημένα…

Στην επανάληψη οι τριφυλλοφόροι βελτιώθηκαν, πέτυχαν δύο ακόμα γκολ και απώλεσαν ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Σε αντίθεση με τους «κυανόλευκους» που ήθελαν, προσπαθούσαν φιλότιμα αλλά δεν μπορούν.

Το μόνο που κατάφεραν ήταν να πετύχουν το «γκολ της τιμής». Η αποβολή του Μπεντινέλι (55′) δυσκόλεψε περισσότερο το έργο τους αλλά δεν έκανε πολύ χειρότερα τα χάλια του γηπεδούχου.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Λευτέρας Βελέντζας): Αστράς, Ναδάλες, Στάθης, Γαρουφαλιάς (62′ Ελ-Χέλβε), Κύργιας, Βαφέας, Γκίνο (81′ Ρώσση), Κοντοές (58′ Ντ’ Ούρσο), Μπεντινέλι, Αγρόδημος, Βάρκας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Κότσαρης, Αποστολάκης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Ινσούα, Κουρμπέλης, Χ. Δώνης, Στάικος (85′ Χατζηγιοβάνης), Καμπετσής (84′ Εμμανουηλίδης), Χατζηθεοδωρίδης (76′ Αρμενάκας), Μακέντα.

Βελέντζας: «Είμαστε σε κακή κατάσταση, τα παιδιά έκαναν καλή προσπάθεια»

Δώνης: «Όσοι πήραν ευκαιρία, έδειξαν ότι πρέπει να ξαναπάρουν»