Αντίο με ψηλά το κεφάλι από τον ΠΑΟΚ και νέα ήττα 0-2 απ’ την Μπριζ

Οι Βέλγοι "καθάρισαν" την πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο

O ΠΑΟΚ αποχαιρέτησε την Ευρώπη με ψηλά το κεφάλι. Μετά από μια μεγαλειώδη πορεία, ο δικέφαλος του βορρά, δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μπριζ, γνώρισε την ήττα 0-2 στην Τούμπα και σε συνδυασμό με την επικράτηση των Βέλγων 1-0 στο πρώτο ματς ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στα προημιτελικά του Conference League. Μετά από 16 παιχνίδια στην Ευρώπη, ο ΠΑΟΚ είπε «αντίο» στο όνειρο.

Η Κλαμπ Μπριζ από το πρώτο κιόλας… ημίχρονο πήρε κεφάλι δυο τερμάτων απέναντι στον ΠΑΟΚ που θα έπρεπε στην επανάληψη να φθάσει σε τρία γκολ για να πάει στην παράταση…

Οι Βέλγοι μπήκαν πιο δυνατά και απείλησαν στο 12’ με σουτ του Βέτλεσεν μέσα από την περιοχή που πέρασε άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κοτάρσκι πρόλαβε να απομακρύνει μετά το κακό γύρισμα του Κεντζιόρα.

Ακολούθησε μία ακόμη καλή στιγμή στο 18’, με τον Γιουτγκλά να μην προλαβαίνει να κάνει καλά την προβολή μετά την μπαλιά του Σκόρας.

Στο 33ο λεπτό η Μπριζ πήρε κεφάλι στο σκορ, με τον Σάμπε να βγαίνει ταχύτατα από τα δεξιά και να γυρίζει την κατάλληλη στιγμή στον Γιουτγκλά, που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

Ο ίδιος παίκτης σούταρε άουτ ένα πεντάλεπτο αργότερα, ενώ στο 41’ έπιασε εξ επαφής την κεφαλιά και ανάγκασε σε τεράστια απόκρουση τον Κοτάρσκι.

Στο 45’, ο απίθανος Γιουτγκλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από επέμβαση του Κροάτη σε σουτ του Σκόρας, με το γκολ να ακυρώνεται αρχικά αλλά να μετρά κατόπιν ελέγχου στο VAR.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ έψαχνε ένα… θαύμα για να ξαναμπεί στο παιχνίδι και η αλήθεια είναι πως μέχρι το 57΄ο Ραζβάν Λουτσέσκου είχε ήδη προχωρήσει σε τρεις αλλαγές.

Σαμάτα και Αντρίγια επιστρατεύθηκαν από τον Ρουμάνο τεχνικό, σε μία προσπάθεια να τονώσει την επιθετική γραμμή του δεδομένου πως σε τρία 45λεπτα δεν είχε δημιουργήσει κλασική ευκαιρία απέναντι στους Βέλγους. Από την άλλη, ο Οζντόεφ κλήθηκε να μπει στα παπούτσια του Μεϊτέ που κινήθηκε σε ρηχά νερά, όπως -βέβαια- το σύνολο των ασπρόμαυρων, απέναντι στους ταχύτατους και αλάνθαστους χαφ της Μπριζ.

Και πάλι όμως ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να φτάσει ποτέ στο επίπεδο της άκρως ποιοτικής Μπριζ που είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Οι ασπρόμαυροι μπήκαν στο β΄μέρος με διάθεση να… επιστρέψουν, επιχείρησαν κάποια γεμίσματα αλλά σημαντική απειλή για τους Βέλγους ουδέποτε προέκυψε.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν μονομαχία, υπερτερούσαν στα τρεξίματα, ήταν εκεί σε κάθε πρώτη πάσα, διαβάζοντας σωστά τις συνθήκες του αγώνα, κάνοντας εξαιρετική διαχείριση του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μπει στο mood του αγώνα στο 60΄όταν ο Ντεσπόντοφ ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Μπαλάντα αλλά μετά από έλεγχο του VAR ο Βούλγαρος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, συνεπώς η αρχική απόφαση για πέναλτι πάρθηκε πίσω.

Ο ρυθμός σταδιακά έπεσε, με την κεφαλιά του Ντεσπόντοφ στο 68’ να μην ανησυχεί τον Γιάκερς και τον νεοεισελθόντα Ζινκερνάγκελ να έχει την τελευταία αξιόλογη στιγμή του ματς – ένα άστοχο σουτ στο 84’.

Καλός ο διαιτητής Μάσα (Ιταλία)

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Γιόνι, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ, Μεϊτε (56’ Οζντόεφ), Ντεσπόντοφ (71’ Κωνσταντέλιας), Μουργκ (46’ Α. Ζίβκοβιτς), Τάισον, Μπράντον (46’ Σαμάτα)

Κλαμπ Μπριζ (Ν. Χάγεν): Γιάκερς, Σάμπε, Ορντόνιες, Μπαλάντα, Σκόρας (87’ Ταλμπί), Μέιχερ, Βέτλεσεν (84’ Ζινκερνάγκελ), Βανάκεν, Ονιεντίκα, Νούσα (76’ Οντόι), Γιουτγκλά