Άργησε να πάρει μπροστά ο Παναθηναϊκός κι έχασε 3-2 απ’ την Βιγιαρεάλ

Κόντρα στην Μακάμπι Χάιφα στη Λεωφόρο οι πράσινοι θα διεκδικήσουν την τρίτη θέση

Ο Παναθηναϊκός άργησε να πάρει μπροστά, έχασε 3-2 από τη Βιγιαρεάλ στην Ισπανία και πλέον θα παίξει τελικό πρόκρισης στο Conference με τη Χάιφα στη Λεωφόρο. Οι πράσινοι αποχαιρέτησαν το Europa League καθώς απέναντι στη Βιγιαρεάλ επιβεβαίωσαν την αρνητική τους παράδοση επί ισπανικού εδάφους όπου έχουν αποσπάσει μόλις μία ισοπαλία στην ιστορία σε δεκαεπτά επισκέψεις.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα και πάλεψαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους 3-0, έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Αϊτόρ για να ξαναμπούν νωρίτερα στο ματς, αλλά στο τέλος της βραδιάς πλήρωσαν για ακόμα μία φορά τα αβίαστα ατομικά τους λάθη πιστοποιώντας ότι σε αυτό το επίπεδο κάθε στιγμή αδράνειας πληρώνεται.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με επιθετικό προσανατολισμό το ματς, μετά από ένα αρχικό μούδιασμα στα πρώτα 7-8 λεπτά του αγώνα και ήταν η ομάδα που απείλησε για πρώτη φορά στο 10’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπερνάρ προς τον Μλαντένοβιτς που σούταρε με τη μία, η μπάλα κόντραρε στα σώματα κι έφτασε στον Πέρεθ το νέο σουτ του οποίου έδιωξε ο Ρέινα.

Οι Ισπανοί κατέγραψαν την πρώτη τους τελική στο 20’ με μακρινό σουτ του Φόιτ που έδιωξε δύσκολα ο Μπρινιόλι και στην πρώτη υποσχόμενη ευκαιρία που δημιούργησαν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Σε αυτό το επίπεδο άλλωστε οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά κι αυτό αποδείχθηκε και στο «Θεράμικα».

Ο Ακομάχ στο 29’ με υπέροχη ενέργεια άδειασε τον Μλαντένοβιτς και έβγαλε κάθετη πάσα στον Μπαένα ο οποίος έσκαψε τη μπάλα προ του Μπρινιόλι και την έστειλε στα δίχτυα (1-0).

Το γκολ άλλαξε τα δεδομένα, η Βιγιαρεάλ πήρε ψυχολογική ώθηση και πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά της, δημιουργώντας το ρήγμα ξανά από τα άκρα, τούτη τη φορά από τη δεξιά πλευρά των πράσινων.

Ο Μοράλες ταλαιπώρησε Βαγιαννίδη και Σένκεφελντ κι έστρωσε τη μπάλα στον Κομεσάνα που με δεξί «κεραυνό» την έστειλε στο δεξί «παράθυρο» του Μπρινιόλι στο 34’ (2-0).

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Παναθηναϊκό, με το που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο (47’) ο Αράο έκανε τραγικό λάθος χάνοντας τη μπάλα έξω από την περιοχή, ο Μπαένα την έκλεψε και σέρβιρε στο… πιάτο το γκολ στον Μοράλες που δεν λάθεψε (3-0).

Οι πράσινοι σκόραραν στο 59’ με τον Αϊτόρ, μετά από γύρισμα του Παλάσιος, αλλά ο Ισπανός μεσοεπιθετικός υποδείχθηκε σε θέση οφ σάιντ και το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR.

Τρία λεπτά αργότερα (62’) μετά από εκτέλεση φάουλ του Μλαντένοβιτς, ο Μπαένα κλότσησε τον Αϊτόρ μέσα στην περιοχή, ο Σλοβάκος διαιτητής Κρούζλιακ δεν υπέδειξε την παράβαση αλλά κλήθηκε από τον VAR να δει την φάση και έδωσε το πέναλτι.

Ο Ιωαννίδης έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι, αλλά ο Παλάσιος στην επαναφορά μείωσε το σκορ σε 3-1 στο 66’.

Στο 70’ ο Αϊτόρ έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει το 3-2 μετά από τρομερή ενέργεια του Ιωαννίδη, αστοχώντας από τη μικρή περιοχή σε κενή εστία!

Ό,τι δεν έκανε ο Αϊτόρ το έκανε ο Ιωαννίδης δέκα λεπτά αργότερα μετά από έξοχη μπαλιά του Βιλένα με την οποία ο Ελληνας επιθετικός βγήκε τετ α τετ με τον Ρέινα, γράφοντας το 3-2 (80’).

Στο 91’ ο Μπρινιόλι έκανε φανταστική τριπλή απόκρουση σε αντεπίθεση της Βιγιαρεάλ αποκρούοντας διαδοχικά τα σουτ των Ισπανών.

Στο 94’ ο Ιωαννίδης βγήκε τετ α τετ με τον Ρέινα αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή με ασύλληπτο τάκλιν από τον Γκάμπια, πριν σκοράρει!

Τα τελευταία λεπτά είχαν μετατραπεί σε θρίλερ και ο Μπρινιόλι είπε και πάλι «όχι» αυτή τη φορά στον Ντίαζ στο 98’.

Ο Σλοβάκος ρέφερι Ιβάν Κρούζλιακ διόρθωσε το λάθος του μέσω VAR να μην δείξει την άσπρη βούλα στο πέναλτι πάνω στον Αϊτόρ. Πέραν αυτού ήταν κοντά στις φάσεις και τα όποια λάθη του αφορούσαν στον πειθαρχικό έλεγχο.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ (Μαρθελίνο / 4-4-2): Ρέινα, Φόιτ, Αλμπιόλ (46’ Γκάμπια), Κουένκα, Μορένο, Ακομάχ, Παρέχο, Κομεσάνα, Τριγκέρος (77’ Πεντράθα), Μπαένα (68’ Μορένο), Μοράλες (68’ Ντίαζ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς (87’ Χουάνκαρ), Τσέριν (75’ Βιλένα), Πέρεθ, Μπερνάρ (60’ Τζούρισιτς), Παλάσιος, (87’ Μαντσίνι) Σπόραρ (60’ Ιωαννίδης), Αϊτόρ.