Άρης για Ευρώπη, ΑΕΚ για κλάματα (video)

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Άρης την αναμέτρηση με την ΑΕΚ, για την 23η αγωνιστική της Super League. Οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα κυρίαρχοι του αγώνα και οι φιλοξενούμενοι ωσεί παρόντες. Με συνέπεια το τελικό 2-0 (32′ Ντάνιελ Λάρσον, 69′ Λίντσεϊ Ρόουζ) να αδικεί τον Άρη και να κολακεύει την ΑΕΚ.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν θέληση, πάθος, γνώση για το πως θα επιτύχουν το στόχο τους. Οι -σήμερα με εμφάνιση- «μπλε» ήταν ένα συνονθύλευμα χωρίς αρχή, μέση και τέλος. Οι διαφορές αποτυπώθηκαν στην εικόνα που έδειξαν οι δύο αντίπαλοι στο τερέν του γηπέδου, όχι όμως στο αποτέλεσμα.

Με καλύτερες επιλογές στην τελική προσπάθεια, και υπέρ του τις συγκυρίες ο Άρης θα είχε μεγαλύτερο σκορ και η ΑΕΚ μια «βαριά» ήττα, αν όχι διασυρμό. Αρκεί να αναφέρουμε πως οι γηπεδούχοι μέτρησαν -εκτός από αρκετές χαμένες ευκαιρίες και- δύο δοκάρια. Με τον Κόρχουτ στο 11ο λεπτό και με τον Γιουνές στο 59′.

Ο Άρης ζήτησε πέναλτι στο 29ο λεπτό, όταν σουτ του Ματέο Γκαρσία, η μπάλα βρήκε και στο χέρι του Τσόσιτς. Αλλά ο διαιτητής, Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), έδειξε να συνεχιστεί  αγώνας.

Σωστά ο Αρκάδας ρέφερι ακύρωσε γκολ των γηπεδούχων στο 14′. Όταν ο Βέλεθ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά είχε συμμετοχή στη φάση ο Γιουνές που βρισκόταν σε ξεκάθαρη θέση οφσάιντ.

Πλέον, ο Άρης έφτασε στους 37 βαθμούς και κοντράρει τον Ατρόμητο (40) για τη 4η θέση. Η ΑΕΚ έμεινε στους 43 πόντους και αποχαιρέτησε κάθε προσδοκία για διεκδίκηση της δεύτερης θέσης.

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Βαλεριάνος, Ροζ, Βέλεθ, Κόρχουτ, Σιώπης, Ματίγια, Ματέο Γκαρσία (89′ Μαρτίνες), Λάρσον (78′ Φετφατζίδης), Ντιγκινί, Γιουνές (71′ Μπάσα).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Οικονόμου, Τσόσιτς, Μπακάκης (46′ Σβάρνας), Αλέφ, Σιμόες, Γκάλο, Μάνταλος, Μπακασέτας (62′ Μπογέ), Λιβάγια (75′ Αλμπάνης), Πόνσε.