Ατσάλι η Νότιγχαμ καθάρισε Άρσεναλ και παραμονή – Συγκινημένος ο Μαρινάκης

Το μήνυμα του Βαγγέλη Μαρινάκη παραμονές του κρίσιμου για την Νότιγχαμ αγώνα με την Άρσεναλ είχε αποτέλεσμα. Ο κόσμος συσπειρώθηκε, η ομάδα ατσαλώθηκε και όλοι μαζί γιόρτασαν την παραμονή του ιστορικού κλαμπ στην Πρέμιερ Λιγκ μετά το παιχνίδι με τους «κανονιέρηδες».

Η Νότιγχαμ Φόρεστ επικράτησε 1-0 της Άρσεναλ, παρέμεινε στην Premier League και τη σεζόν 2023-24 και παράλληλα έδωσε από σήμερα το πρωτάθλημα στη Μάντσεστερ Σίτι.

Η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη μια αγωνιστική πριν από το φινάλε της Premier League κέρδισε την επίδοξη πρωταθλήτρια και έγραψε ιστορία. Ο ισχυρός άνδρας της Φόρεστ και του Ολυμπιακού ήταν φυσικά στο γήπεδο, έζησε έντονα το παιχνίδι και πανηγύρισε την νίκη-παραμονής, ενώ στο τέλος δεν έκρυψε την συγκίνησή του πριν πανηγυρίσει την επιτυχία της ομάας μαζί με τον Σωκράτη Κομινάκη.

Νότιγχαμ - Άρσεναλ: Ο Βαγγέλης Μαρινάκης συγκινημένος μετά τη μεγάλη νίκη και την παραμονή

Η Φόρεστ έφτασε στους 37 βαθμούς και δεν έχει πλέον αγωνία για τον τελευταίο αγώνα κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας. Από την άλλη η  Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα!

Η Άρσεναλ ήταν αυτή που έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ, αλλά ο Ζέσους νικήθηκε στο 11′ από τον Νάβας σε τετ α τετ. Οκτώ λεπτά αργότερα ήρθε το «χρυσό» γκολ για τη Νότιγχαμ όταν μετά από λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Γκιμπς Γουάιτ έβγαλε την ομάδα του στην κόντρα και ο Αβονίγι με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0. Μέχρι το ημίχρονο η Άρσεναλ είχε μία καλή ευκαιρία με τον Τροσάρ, αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν σχετικά εύκολα το προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άρσεναλ ήταν και πάλι αυτή που απείλησε πρώτη, με τον Νάβας να κρατά το μηδέν στο 60′ σε προσπάθεια του Σάκα και στο 67′ ο Γκιμπς Γουάιτ δεν μπόρεσε να κάνει το 2-0 από καλή θέση. Όσο περνούσε η ώρα η Νότιγχαμ άφηνε όλο και πιο πολύ την μπάλα στην Άρσεναλ, η οποία δεν είχε τρόπο να δημιουργήσει και το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος προκαλώντας έξαλλους πανηγυρισμούς σε αγωνιστικό χώρο και κερκίδα.

Νότιγχαμ Φόρεστ: Νάβας (90+9′ Χένεσεϊ), Οριέ, Φελίπε (80’ Μπολί), Γουοράλ, Νιακατέ, Λόντι, Μανγκαλά, Γκιμπς Γουάιτ, Ντανίλο (73’ Κουγιατέ), Γέιτς, Αβονίγι (80’ Τζόνσον)

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Κίβιορ (63’ Ενκετιέ), Γκάμπριελ, Γουάιτ, Τζάκα (67’ Τίρνεϊ), Ζορζίνιο, Παρτέι, Έντεγκααρντ, Σακά, Τροσάρ 97’ Βιέιρα), Ζεσούς.