Αυτός ο ΠΑΟΚ δεν πάει πουθενά στο 94΄ ισοφάρισε 1-1 τη Ριέκα

Αυτός ο ΠΑΟΚ δεν πάει… πουθενά. Μπορεί σήμερα να ισοφάρισε με αυτογκόλ στο 90+4′ τη Ριέκα 1-1, αλλά η υπόθεση πρόκριση στα playoffs του Europa Conference League, είναι δύσκολη απέναντι στους Κροάτες που προηγήθηκαν στο 33′.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έδειξε αδυναμίες στην τελική προσπάθεια, όπου απουσίαζε ο παίκτης που θα έστελνε την μπάλα στα δίχτυα. Ο ΠΑΟΚ δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά αυτό δεν έφθανε απέναντι σε μια ομάδα που παρατάχθηκε με πολλές ελλείψεις.

Ο Λουτσέσκου δεν επιφύλασσε εκπλήξεις στις αρχικές του επιλογές, προχωρώντας σε δύο αλλαγές σε σχέση με το πιο πρόσφατο ματς με την Μποέμιανς. Ο Κρέσπο επέστρεψε στη βασική ενδεκάδα στη θέση του Μιχαηλίδη, ενώ ο Σφιντέρσκι ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης αντικαθιστώντας τον τραυματία Ολιβέιρα.

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση, με την παρουσία του κόσμου στις εξέδρες της Τούμπας να δίνει ώθηση στους γηπεδούχους. Η πρώτη φάση του ματς ήρθε στα 28 δευτερόλεπτα (!), με τον ορεξάτο Μπίσεσβαρ να δοκιμάζει το πόδι του από μακριά. Εννέα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ζίφκοβιτς να απειλήσει, με την προσπάθειά του από μεγάλη απόσταση να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Πρσκάλο.

Οι Θεσσαλονικείς ήλεγχαν τον ρυθμό, ωστόσο δυσκολευόντουσαν να πατήσουν την αντίπαλη περιοχή. Στο 17′ και κόντρα στη ροή του αγώνα, η Ριέκα λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, με τον Πασχαλάκη να πραγματοποιεί μια τεράστια σωτήρια επέμβαση. Το σουτ που επιχείρησε ο Τόμετσακ κόντραρε στον Βιεϊρίνια αλλάζοντας πορεία και πηγαίνοντας προς την εστία. Ο Έλληνας κίπερ με υπερένταση – και ενώ έκανε αντίθετη κίνηση – κατάφερε και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα οι Κροάτες απείλησαν ξανά, αυτή τη φορά με τον Αμπέμ έπειτα από λάθος του Κούρτιτς στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Στο 30, ο Ροντρίγκο παραχώρησε τη θέση του στον Λούκας Τέιλορ, καθώς αντιμετώπισε πρόβλημα στον οπίσθιο μηριαίο.

Στο 33ο λεπτό ήρθε η… ψυχρολουσία στην Τούμπα, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ με συρτό σουτ του Λεπίνιτσα. Φάση η οποία προήλθε από ένα ακόμα λάθος του «Δικεφάλου του Βορρά» στον νευραλγικό χώρο της μεσαίας γραμμής, αυτή τη φορά από τον Μπίσεσβαρ.

Το πρόβλημα των γηπεδούχων ήταν ότι δεν πήραν τίποτα από τα άκρα τους στα πρώτα 45 λεπτά, μέσα σ’ όλα έχασαν νωρίς (31’) και τον Ροντρίγκο Σοάρες, λόγω ενοχλήσεων στον οπίσθιο μηριαίο. Οι Ζίβκοβιτς και Ελ Καντουρί ήταν εκτός αγώνα κι αυτό μεγέθυνε ακόμη περισσότερο τον προβληματισμό για το πως οι «ασπρόμαυροι» θα έφταναν στο γκολ που θα έφερνε, καταρχήν, το ματς στα ίσια.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι να αντιστρέψουν την κατάσταση και να φτάσουν στην ολική ανατροπή. Η πρώτη κίνηση του Λουτσέσκου ήταν να πάει τον Μπίσεσβαρ στο αριστερό άκρο και να φέρει τον Ελ Καντουρί στον άξονα. Η εξαιρετικά στημένη άμυνα της Ριέκα άρχισε να αισθάνεται τον Σφιντέρσκι, με τον Πολωνό να πρωταγωνιστεί στις πρώτες επιθετικές προσπάθειες των «ασπρόμαυρων», που άρχισαν να σφυροκοπούν την εστία του Πρσκαλό, αλλά το γκολ να μην έρχεται ούτε στο σουτ του Κούρτιτς, πολύ περισσότερο σ’ αυτό του Ζίβκοβιτς (62’) που έσωσε ο Κροάτης τερματοφύλακας.

Ο «Δικέφαλος» στα είκοσι λεπτά του β’ μέρους είχε κάνει οκτώ τελικές προσπάθειες, είχε κλείσει τη Ριέκα στα καρέ της, αλλά το γκολ δεν ήρθε ούτε στο 69’ με τον Γκάλοβιτς να απομακρύνει πάνω στη γραμμή!

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία της αναμέτρησης ο Λουτσέσκου αποφάσισε να παίξει με δύο φορ, έριξε στο ματς τον νεαρό Κούτσια, αλλά ο χρόνος κυλούσε αντίστροφα, χωρίς να βρίσκει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Η τύχη μπορεί να του γύρισε την πλάτη στη διπλή χαμένη ευκαιρία με τον Σφιντέρσκι (88’), αλλά του χαμογέλασε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με το αυτογκόλ του Γκάλεσιτς, που λύτρωσε τον «Δικέφαλο» και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Ο Γάλλος Ζερόμ Μπρισάρ είχε ένα θέμα με το ρολόι του αλλιώς δεν εξηγούνται τα τρία λεπτά των καθυστερήσεων που έδειξε στο τέλος.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (31’ Τέιλορ), Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κούρτιτς (90’ Εσίτι), Σβαμπ, Ζίβκοβιτς (72’ Κούτσιας), Μπίσεσβαρ (72’ Μουργκ), Καντουρί (90’ Καγκάβα), Σφιντέρσκι

Ριέκα (Γκόραν Τόμιτς): Πρσκαλό, Ζοάο Εσκοβάλ, Κρέσιτς, Γκάλοβιτς, Τόμετσακ (72’ Μπούσνιακ), Βούκσεβιτς (76’ Γκάλεσιτς), Λεπινίτσα, Τσερίν (76’ Λίμπερ) , Πάβισιτς, Αμπέμ, Αμπάς (90’ Όμπρεγκον).