Basketball Champions League: Οι μάχες ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Προμηθέα

Στην προτελευταία… στροφή πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου του Basketball Champions League, οι τρεις ελληνικές ομάδες ρίχνονται στη «μάχη» της 13ης αγωνιστικής.

Η ΑΕΚ έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση, ενώ στις τελευταίες δύο αγωνιστικές, αρχής γενομένης απόψε (19:00) απέναντι στη Λιετκαμπέλις στη Λιθουανία, στόχο έχει να εξασφαλίσει την πρώτη θέση του 3ου ομίλου.

Από τα αποτελέσματά του στις τελευταίες δύο αγωνιστικές θα εξαρτηθεί η πρόκριση του ΠΑΟΚ, που αύριο  (21:00) αντιμετωπίζει στην Ελβετία τη Φρίμπουργκ Ολιμπίκ, για τον 2ο όμιλο.

Τέλος, ο Προμηθέας βρίσκεται στη 2η θέση του 4ου ομίλου, υποδέχεται επίσης αύριο (19:30) τη λιθουανική Νεπτούνας Κλαϊπέντα και οδεύει σταθερά προς την πρόκριση, χωρίς πάντως να την έχει εξασφαλίσει.

Το πρόγραμμα και η βαθμολογία

13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (29-30/1/2019)

1ος ΟΜΙΛΟΣ
==========
Τρίτη, 29/1
Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία)-Βέντσπιλς (Λετονία)
Μούρθια (Ισπανία)-Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία)

Τετάρτη, 30/1
Άνβιλ (Πολωνία)-Mπάνβιτ (Τουρκία)
Αβελίνο (Ιταλία)-Λε Μαν (Γαλλία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 12 αγώνες)
Μούρθια           23 *
Mπάνβιτ           20 *
Αβελίνο           19
Νίζνι Νόβγκοροντ  17
Λε Μαν            17
Βέντσπιλς         17
Άνβιλ             16
Λούντβιχσμπουργκ  15

2ος ΟΜΙΛΟΣ
==========
Τρίτη, 29/1
Βόννη (Γερμανία)-Χάποελ Χολόν (Ισραήλ)

Τετάρτη, 30/1
Φρίμπουργκ Ολιμπίκ (Ελβετία)-ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)                 21:00
Ναντέρ (Γαλλία)-Βενέτσια (Ιταλία)
Τενερίφη (Ισπανία)-Οπάβα (Τσεχία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 12 αγώνες)
Τενερίφη       22 *
Βενέτσια       20
Χάποελ Χολόν   19
ΠΑΟΚ           19
Ναντέρ         19
Βόννη          17
Φρίμπουργκ     15
Οπάβα          13

3ος ΟΜΙΛΟΣ
==========
Τρίτη, 29/1
Λιετκαμπέλις (Λιθουανία)-ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)                      19:00
Νίμπουρκ (Τσεχία)-Φουενλαμπράδα (Ισπανία)
Αντβέρπ (Βέλγιο)-Ντιζόν (Γαλλία)

Τετάρτη, 30/1
Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)-Μπάμπεργκ (Γερμανία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 12 αγώνες)
ΑΕΚ                 22 *
Χάποελ Ιερουσαλήμ   22 *
Μπάμπεργκ           20 *
Αντβέρπ             18
Λιετκαμπέλις        16
Ντιζόν              16
Νίμπουρκ            15
Φουενλαμπράδα       15

4ος ΌΜΙΛΟΣ
==========
Τρίτη, 29/1
Μπεσίκτας (Τουρκία)-Οστάνδη (Βέλγιο)
Στρασμπούρ (Γαλλία)-Βίρτους Μπολόνια (Ιταλία)

Τετάρτη, 30/1
Προμηθέας Π. (ΕΛΛΑΔΑ)-Νεπτούνας Κλαϊπέντα (Λιθουανία)      19:30
Μπαϊρόιτ (Γερμανία)-Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 12 αγώνες)
Βίρτους Μπολόνια      21 *
Προμηθέας Πατρών      20
Οστάνδη               19
Μπεσίκτας             19
Στρασμπούρ            18
Νεπτούνας Κλαϊπέντα   18
Μπαϊρόιτ              16
Ολίμπια Λιουμπλιάνα   13

* Έχουν προκριθεί στα πλέι οφ.

Διαβάστε επίσης