Bundesliga: Πάρτι η Ντόρτμουντ

Η ομάδα με την χειρότερη επίθεση στη Γερμανία (Κολονία, 11 γκολ) ήταν αδύνατο να μπει εμπόδιο στη Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί έκαναν «πάρτι» στο Ρέιν Ένερτζι Στάντιουμ και με το ευρύ 4-0 πέρασαν ένα ευχάριστο απόγευμα απέναντι στους «τράγους».

Η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης «πλήρωσε» την υπεροψία της στην έδρα της ουραγού, Ντάρμστατ. Προηγήθηκε με 2-0, οι παίκτες της πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε, ωστόσο, οι γηπεδούχοι είχαν διαφορετική γνώμη και με το γκολ του Βίλχελμσον στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων «έκλεψαν» το βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Αποτέλεσμα που απομάκρυνε τους φιλοξενούμενους από το γκρουπ των ομάδων που παλεύουν για να μπουν στην τετράδα.

Το «θρίλερ» στο «Γιουρόπα Παρκ Στάντιον» ανέδειξε μεγάλη νικήτρια την Φράιμπουργκ, με το τελικό 3-2 επί της Χοφενχάιμ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «επιστρέψουν», αλλά πέντε λεπτά πριν το 90΄ η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ «βρήκε» το γκολ της νίκης με τον Σάλαϊ, παρότι στο 82΄ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Γκούλντε με δεύτερη κίτρινη.