Χαλαρό 2-0 για τον Παναθηναϊκό

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τον Ατρόμητο στην «Λεωφόρο» που ολοκληρώθηκε με το εύκολο και άνετο 2-0 για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς που «πάτησε» για πρώτη φορά μετά καιρό στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, έχοντας έναν αγώνα περισσότερο.

Οι «πρ΄άσινοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα απέναντι σε έναν αντίπαλο που κατέβηκε απλά και μόνο για να μην χάσει με μεγάλο σκορ.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε προβλήματα στην τελική προσπάθεια μόνο στο πρώτο ημίχρονο λόγω της πολυπρόσωπης άμυνας του Γιώργου Παράσχου. Όταν ο Καρλίτος (35 ‘ ) άνοιξε το σκορ και οι Περιστεριώτες αναγκάστηκαν να παίξουν πιο ανοιχτά τότε ο Παναθηναϊκός πέτυχε και δεύτερο γκολ (με τον Παλάσιος στο 75΄)  και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Το παιχνίδι (ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο) ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους γηπεδούχους. Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη τελική για τους φιλοξενούμενους έγινε στο 49ο λεπτό του αγώνα, ένα μακρινό σουτ του Σπιριντόνοβιτς που δεν ανησύχησε τον Μπρινιόλι.

Πέραν τούτου ουδέν…

Η νίκη επαναφέρει την ηρεμία στο στρατόπεδο του Παναθηναϊκού μετά την ήττα από την ΑΕΚ στο ντέρμπι που προκάλεσε την επίσκεψη του Γιάννη Αλαφούζου στο Κορωπί.

Ο Ατρόμητος συνεχίζει να βρίσκεται στο πρόβλημα…

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Βέλεθ, Σάρλια (81’ Σένκεφελντ), Χατζηθεοδωρίδης, Ρούμπεν, Μαουρίσιο (65’ Αλεξανδρόπουλος), Παλάσιος (84’ Βιτάλ), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (65’ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος (66’ Μακέντα).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Γιαννιώτης, Στρούγγης (68’ Μπεντινέλι), Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Βασιλαντωνόπουλος, Χαρίσης (68’ Νάτσος), Μουνίθ (79’ Γκαλβάο, 88’ λ. τρ. Τζαβίδας), Σάλομον (79’ Ντένιτς), Καστεγιάνο, Σπιριντόνοβιτς, Κουλούρης.