Χρυσή αλλαγή ο Νάτχο λύτρωσε τον Ολυμπιακό στο 92΄ (2-1) τον Αστέρα Τρίπολης

O Νάτχο λύτρωσε τον Ολυμπιακό! Οι Πειραιώτες μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έβλεπαν πως δεν μπορούν να κάμψουν την αντίσταση του Αστέρα Τρίπολης, αλλά ο Ισραηλινός μέσος που μπήκε ως αλλαγή στο 84’, πέτυχε το τελικό 2-1 στο Καραϊσκάκη και αποθεώθηκε από τους φίλους του Ολυμπιακού.

Ο Καμαρά με… οβίδα στο 18’ άνοιξε το σκορ και ο Τόνσο, που μπήκε στο 62’ σκόραρε πέντε λεπτά μετά, ενώ στο 86’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-2.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το «3×3» και πάνε με καλή ψυχολογία στην εντός έδρας αναμέτρηση της Πέμπτης με την Μπέτις για την πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Europa League.

Κουρασμένος παρουσιάστηκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος και ο Πέδρο Μαρτίνς, ο οποίος ξεκίνησε τη… γνωστή ενδεκάδα, έβγαλε μετά το 70’ τους Χριστοδουλόπουλο, Φορτούνη και Καμαρά.

Η ομάδα του Μαρτίνς ήταν πιο επικίνδυνη, είχε πιο συχνές επισκέψεις στην αντίπαλη περιοχή και οι Αρκάδες απειλούσαν μέσω κόντρα επιθέσεων, εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητα του Τσιλιανίδη, που ήταν σε πολύ καλή βραδιά.

Η ομάδα που έφτασε πιο νωρίς κοντά στο γκολ ήταν αυτή των Πειραιωτών, μόλις στο 5’. Ύστερα από στημένη φάση, ο Φορτούνης εκτέλεσε με πολύ φάλτσο το φάουλ, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου, που έμεινε άγαλμα. Ουσιαστικά ο Ολυμπιακός βρήκε καλή στιγμή μετά το δοκάρι, στην προσπάθεια του Χριστοδουλόπουλου (16’), που ολοκληρώθηκε με εξωτερικό φάλτσο. Στο 18΄ ο Καμαρά από μακρινή απόσταση με… κεραυνό άνοιξε το σκορ.

Το γκολ έδωσε ώθηση στους «ερυθρόλευκους», που έγιναν ακόμα πιο επιθετικοί στο επόμενο διάστημα, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν τον ενθουσιασμό τους και σταδιακά έπεσε ο ρυθμός στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Μαρτίνς, παρουσιάστηκε ευάλωτη στα μετόπισθεν. Χωρίς αξιόλογη φάση, με κάποια σουτ αρκετά άστοχα, πέρασε το παιχνίδι ως το 67ο λεπτό όταν ο Τόνσο, ο οποίος είχε μπει στο γήπεδο ως αλλαγή έξι λεπτά νωρίτερα, πήρε την ασίστ από τον Μανιά, πλάσαρε, ο Γιαννιώτης απέκρουσε και με δεύτερο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Οι «ερυθρόλευκοι», παρά το άγχος που τους προκάλεσε η ισοφάριση, συνέχισαν να πιέζουν και στο 80ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-1 όταν ο Γκερέρο σέντραρε από δεξιά, ο Χασάν εξ επαφής έβαλε το πόδι του, αλλά ο Παπαδόπουλος απέκρουσε πάνω στη γραμμή.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για δεύτερο γκολ είχαν και οι φιλοξενούμενοι, στο 86ο λεπτό, όταν ο Μιράντα δεν έκανε καλό υπολογισμό της μπάλας, ο Τόνσο σούταρε και η μπάλα κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ποντένσε έκανε σέντρα από τα αριστερά, ο Γκερέρο ακολούθως την κεφαλιά πάσα για τον Νάτχο, που είχε μπει στο 84′, και εκείνος με δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Παπαδόπουλου για το 2-1.

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης Ομάρ, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Καμαρά (84′ Νάτχο), Χριστοδουλόπουλος (72’Χασάν), Φορτούνης (74’Φετφατζίδης), Ποντένσε, Γκερέρο.

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Κώτσιρας (46’ Φερνάντεθ), Μαρτίνεθ, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης, Καλτσάς (61’ Τόνσο), Μανιάς (79’ Βαλιέντε).