Δεν «Χ»άρηκε ο Άρης

Για ακόμη ένα ματς χωρίς νίκη έμεινε ο Άρης που ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης στο «Κελάνθης Βικελίδης». Καλύτεροι στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι, κυριάρχησαν στο δεύτερο οι «κίτρινοι» που είχαν μοιραίο τον Αγκάνθο, ο οποίος έχασε πέναλτι!

Το πρώτο μέρος βρήκε τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται τη νωθρότητα του Άρη και να κάνουν ό,τι θέλουν στον αγωνιστικό χώρο. Λίγο πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου οι Αρκάδες κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Σέτι. Συγκεκριμένα, στο 27’ ο παίκτης του Αστέρα εκμεταλλεύτηκε την κεφαλιά πάσα του Ουσέρο, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Εντό, και από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα άλλαξε, με τους Θεσσαλονικείς να μπαίνουν πιο δυνατά και να κυριαρχούν στο ματς. Στο 59’ έχασαν «χρυσή» ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αφού ο Αγκάνθο έστειλε άουτ την μπάλα από τη «λευκή βούλα», σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Ωστόσο, έξι λεπτά αργότερα ο Ισπανός πήρε το… αίμα του πίσω, αφού με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Τάτου, έφερε το ματς στα ίσια. Στα εναπομείναντα 25 λεπτά και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν, αλλά δεν τα κατάφεραν και το 1-1 έμεινε ως το τέλος.

Άρης (Ζόραν Μιλίνκοβιτς): Διούδης, Καραγκούνης, Τσουμάνης, Έλσνερ, Κύργιας, Σουνάς (67’ Ηρακλής), Νταμαρλής (88’ Κοτσαρίδης), Τάτος, Σταυρόπουλος (72’ Τσουκάνης), Αγκάνθο, Μανιάς.
Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Ερνάντεζ, Λούι, Κοντοές, Ζησόπουλος, Σέτι, Εντό, Μουνάφο (72’ Τσαμπούρης), Ουσέρο, Καράσκο (64’ Ουρτάδο), Ντε Μπλάσις (85’ Χουάνμα), Μπαράλες.