Έχασε 2-1 σετ από τον Γάλλο Γκασκέ ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Αποκλείστηκε από το τουρνουά της Στουτγκάρδης ο Έλληνας τενίστας

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να παραμείνει ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία κόντρα στον Γκασκέ και γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 σετ, έμεινε εκτός από το τουρνουά της Στουτγκάρδης. Στο 3ο σετ της αναμέτρησης, ο Έλληνας πρωταθλητής δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το σερβίς του στο 12ο game και γνώρισε πρόωρο αποκλεισμό από τη διοργάνωση.

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Γάλλο τενίστα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, ο οποίος έφτασε τις 600 νίκες στην καριέρα του.

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε ιδανικά στην αναμέτρηση, μιας και έκανε αμέσως το μπρέικ για να πάρει προβάδισμα με 2-0. Στο 5ο game, όμως, ήταν η σειρά του Γκασκέ να «σπάσει» το σερβίς του αντιπάλου του, κάνοντας το 3-2, ενώ έφτασε και στο 3-3. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο εκάστοτε server δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα να υπερασπιστεί το σερβίς του, με το παιχνίδι να πηγαίνει στο τάι μπρέικ. Εκεί, ο Γάλλος τενίστας ήταν πιο ψύχραιμος και επικράτησε 10-8, για το 1-0 σετ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μπήκε σαν… σίφουνας στο 2ο σετ και κάνοντας δύο συνεχόμενα μπρέικ, έφτασε στο 4-0. To μόνο που κατάφερε ο Γκασκέ ήταν να υπερασπιστεί το σερβίς του πίσω στα άλλα δύο games, με τον Τσιτσιπά να κάνει το 6-2 και το 1-1 σετ.

Έτσι, χρειάστηκε και 3ο σετ, προκειμένου να κριθεί ο νικητής. Ο «Στεφ» προσπάθησε να κάνει το μπρέικ στο 3o game, αλλά ο Γάλλος δεν του το επέτρεψε. Λίγο αργότερα, ο Γκασκέ έκανε το 6-5 και μάλιστα είχε και δύο break points για να κάνει το 7-5 και να κλείσει το ματς. Ο Τσιτσιπάς «έσβησε» τέσσερις πόντους που θα μπορούσαν να αποβούν μοιραίοι, αλλά την πέμπτη φορά δεν είχε την τύχη με το μέρος του, με τον Γάλλο να κάνει το 7-5 και να φτάνει στη νίκη με 2-1 σετ.

Τα σετ (1-2): 6-7 {8-10}, 6-2, 5-7.