Έχασε και από τον Ντζουμούρ ο Τσιτσιπάς

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε 6-4, 1-6, 7-5 από τον Νταμίρ Ντζουμούρ, Νο.56 στην παγκόσμια κατάταξη, και αποχαιρέτησε πρόωρα το Ρότερνταμ.

Μετά τις εξαιρετικές εμφανίσεις στο Australian Open ο Στέφανος δεν έχει επιστρέψει στις επιτυχίες. Μάλιστα ο 26χρονος αντίπαλός του δεν είχε πετύχει νίκη φέτος. Και την τελευταία του την είχε σημειώσει  κόντρα στον Στέφανο, την περασμένη σεζόν στο Παρίσι! Μετράει, μάλιστα, κόντρα στον Έλληνα πρωταθλητή τρεις νίκες σε τέσσερις συναντήσεις.

Ο Τσιτσιπάς μπήκε χωρίς… νεύρο στο αγώνα, αλλά παρότι έμεινε δύο φορές πίσω με μπρέικ, βρήκε ισάριθμες απαντήσεις. Η τρίτη, όμως, ήταν και η «φαρμακερή». καθώς ο Ντζουμούρ προηγήθηκε με 5-4 και στη συνέχεια σέρβιρε με επιτυχία για το 1-0.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ ο Στέφανος τραυματίστηκε στο γόνατο, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να… ισοπεδώσει τον Βόσνιο και να πάρει με άνεση το σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο, ωστόσο, ο Ντζουμούρ πάτησε γκάζι και βρέθηκε μπροστά με 4-1, στριμώχνοντας στα σχοινιά τον Στέφανο. Ο νεαρός αθλητής, όμως, με εντυπωσιακή παρουσία στη συνέχεια πήρε τρία γκέιμ στη σειρά και ισοφάρισε σε 4-4.

Ο Ντζουμούρ υπερασπίστηκε στη συνέχεια το σερβίς του και έβαλε πίεση στον Στέφανο, που χρειάστηκε να σβήσει δύο ματς πόιντ για να μείνει ζωντανός στον αγώνα (5-5).

Η χαρά, ωστόσο, δεν κράτησε για πολύ, αφού όταν βρέθηκε με τις μπάλες στα χέρια στο 6-5 είδε τον αντίπαλό του να φτάνει πολύ γρήγορα σε τρία ματς πόιντ (0-40). Και αυτή τη φορά δεν είχε τον τρόπο να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση…

Επόμενος σταθμός για τον Στέφανο είναι το Open 13 της Μασσαλίας, που διεξάγεται την επόμενη εβδομάδα.