Έγραψε ιστορία ο Μίλωνας

Ιστορία έγραψε ο Μίλωνας!

Οι Νεοσμυρνιώτες νίκησαν στο «χρυσό» σετ 15-13 τη Ναντ στη Γαλλία μετά το 2-3 σετ των γηπεδούχων στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης που ισοφάρισε το σκορ της πρώτης αναμέτρησης στο «Κροίσος Πέρσης» την περασμένη Πέμπτη για τους “16” του CEV Cup βόλεϊ ανδρών και προκρίθηκαν στα προημιτελικά της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία τους, ήτοι στις τέσσερις μεν καλύτερες ομάδες, αλλά κόντρα στους τρίτους των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, οι οποίοι δημιουργούν μαζί την οκτάδα.

Ο Μίλωνας είχε και τέσσερις ευκαιρίες να πάρει το ματς με 3-2 σετ στην κανονική διάρκεια. Παρότι έχασαν το πέμπτο σετ, οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα, με πρωταγωνιστή και MVP του αγώνα τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ, πήραν το «χρυσό» σετ 15-13, παρότι οι Γάλλοι επικαλέστηκαν δύο φορές στο φινάλε το video check.