Έμεινε στο 1-1 ο Παναθηναϊκός με την Αλ Τααβόν απ’ τη Σαουδική Αραβία

Ισόπαλος1-1 αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός με την Αλ Τααβόν που τερμάτισε στην τέταρτη θέση στο πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας, στο πρώτο του φιλικό ματς για τη νέα σεζόν.

Οι πράσινοι εμφανίστηκαν φυσιολογικά με βαριά πόδια, είχαν αρκετά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας στο αρχικό ημίωρο του ματς, αλλά στη συνέχει βελτίωσαν την εικόνα τους, σκόραραν με ένα υπέροχο γκολ με τον Χατζηθεοδωρίδη στο 38’ και ήταν ανώτεροι των αντιπάλων τους στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας και δοκάρι με τον Ιωαννίδη στο 59’.

Από τακτικής πλευράς υπήρξαν αρκετά θέματα που ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς γνωρίζει ότι θα πρέπει να λύσει μέσω των προπονήσεων, ενώ από άποψη προσώπων ο Αλεξαδρόπουλος, ο Πέρεθ και ο Κώτσιρας έδωσαν τα πιο ενθαρρυντικά μηνύματα.

Η Αλ Τααβόν, είχε τον έλεγχο με την κατοχή της μπάλας στο πρώτο 20λεπτο, δίχως ωστόσο να απειλήσει τους πράσινους.

Το τριφύλλι είχε άρτια οργάνωση σε άμυνα χώρου αλλά την ίδια στιγμή υπήρχε πρόβλημα στη φάση ανάπτυξης και κατοχής της μπάλας.

Μετά το πρώτο 25λεπτο ο Παναθηναϊκός βρήκε κάποιες λύσεις, κυρίως από τη δεξιά πλευρά με τον πολύ καλό Κώτσιρα, είχε ωστόσο θέματα από αριστερά με τον Χατζηθεοδωρίδη, παρότι αυτός ήταν ο παίκτης που άνοιξε το σκορ στο 38’ (1-0) μετά από έξοχο τακουνάκι του Μακέντα.

Σε ολιγωρία του Μαουρίσιο, που αντί να βρίσκεται στον τομέα ευθύνης του ήταν στη μεσαία γραμμή δίπλα στον Μακέντα, ο Ταβαμπά ισοφαρίσε σε 1-1 στο 40’.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα των πράσινων ήταν αρκετά βελτιωμένη, με την παρουσία του Πέρεθ να βοηθάει στο κράτημα της μπάλας και τον Μπουζούκη (παρότι ανέτοιμος καθώς έχει χάσει προπονήσεις) που έκλεινε στον άξονα με τον Σανκαρέ σε θέση 10 να δίνουν στηρίγματα.

Ιδιαίτερα δραστήριος ήταν ο Ενγκμπαγκοτό που είχε στο ενεργητικό του μία ωραία εκτέλεση φάουλ που έδιωξε δύσκολα ο Κάσιο σε κόρνερ, ενώ στο 59’ ο Ιωαννίδης έχασε μεγάλη ευκαιρία παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από σουτ του Πέρεθ και στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Τεράστια ευκαιρία για τη νίκη, χάθηκε από τον Καμπετσή μετά από ενέργεια και πάσα του Ιωαννίδη στο 89′.

Ο Αϊτόρ δεν αγωνίστηκε καθόλου εξαιτίας κάποιων ενοχλήσεων που αισθάνθηκε το πρωί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης (60’ Χριστογεώργος), Κώτσιρας (46’ Σάντσες), Βέλεθ (46’ Σερπέζης), Ρόμπι (46’ Σιδεράς), Χουάνκαρ, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (54’ Αθανασακόπουλος), Ενγκμπαγκοτό,  Σανκαρέ, Μπουζούκης (74’ Καμπετσής), Ιωαννίδης.