Επιστροφή στις νίκες για Εσπανιόλ

Λεβάντε και Τζιρόνα αναδείχθηκαν ισόπαλες (2-2), για την 18η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, χάνοντας έδαφος στην προσπάθεια που κάνουν για την εξασφάλιση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Οι Καταλανοί κρατούσαν το «διπλό» στα… χέρια τους, μετά το 1-2 που είχε διαμορφώσει ο Γκαρσία στο 72΄, αλλά ο Κόκε τρία λεπτά πριν τη λήξη φρόντισε να διαμορφώσει το τελικό 2-2 και να κρατήσει τους φιλοξενούμενους μακριά από τις νίκες για πέμπτο διαδοχικό ματς.

Νίκη με την οποία δείχνει ότι δεν πρόκειται να μπλέξει σε άσχημα σενάρια πέτυχε εντός έδρας η Εσπανιόλ. Οι Καταλανοί επιβλήθηκαν 1-0 χάρη στο γκολ του Μπόρχα Ιγλέσιας μόλις στο 9′ και άφησαν την αντίπαλό τους κοντά στις ομάδες που θα παλέψουν για να παραμείνουν στην La Liga. Για τους φιλοξενούμενους, που είχαν για 90 λεπτά στο τερέν τον Δημήτρη Σιόβα, αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις ο Γκουμπάου.