ΕΠΟΣ Ολυμπιακού στην Αγγλία 4-2 την Άστον Βίλα και φουλάρει για… τελικό

Χατ-τρικ ο μάγος Ελ Κααμπί και τρέλα για κούπα στην Opap Arena

Ο θρύλος της Ευρώπης έκανε το θαύμα του, συνέτριψε 4-2 την Άστον Βίλα στο Μπέρμιγχαμ κι έβαλε υποθήκη πρόκρισης στον τελικό του Conference League που θα γίνει στην Opap Arena.

Ο Ελ Κααμπί έκανε την εμφάνιση της ζωής του με χατ τρικ, ενώ το τέταρτο γκολ πέτυχε ο Έσε, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Η εμφάνιση του Ολυμπιακού ήταν επική και η επιτυχία του πέρα για πέρα δίκαια. Και αν μεγάλος πρωταγωνιστής στον αγωνιστικό χώρο ήταν ο Μαροκινός φορ, το τεράστιο κεφάλαιο του πάγκου, ο Χοσέ Μεντιλίμπαρ, έχτισε το οικοδόμημα που έμεινε όρθιο στην Αγγλία. Ο Βάσκος προπονητής έστησε αριστοτεχνικά τον Ολυμπιακό, είχε άψογη τακτική, και… ντόπαρε ψυχολογικά τους παίκτες του που έδειξαν να έχουν τεράστια ψυχικά αποθέματα. Οι ερυθρόλευκοι ήταν… καμικάζι στον αγωνιστικό χώρο και χάζεψαν τους «χωριάτες». Ακόμη και όταν οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν σε 2-2, ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν οπισθοχώρησε, όχι μόνο δεν πανικοβλήθηκε, αλλά έδειξε έχοντας εμπιστοσύνη στις ικανότητές του, συνέχισε να επιτίθεται και να φθάνει σε δυο ακόμη γκολ.

Το σημερινό αποτέλεσμα δίνει στον Ολυμπιακό ισχυρό προβάδισμα, αλλά σε ακόμη υπάρχουν 90 λεπτά και η Άστον Βίλα είναι ομάδα με πενταπλάσιο μπάτζετ που έχει παίκτες ικανούς να κάνουν ζημιές.

Το πάθος των παικτών του θρύλου και το κίνητρο να γράψουν την πιο χρυσή σελίδα στην ιστορία του Ολυμπιακού, δημιουργούν την πίστη πως στη ρεβάνς όλα θα πάνε κατ’ ευχήν. Στο καμίνι του Φαλήρου, ο Ολυμπιακός του στρατηγού Μεντιλίμπαρ καλείται να κερδίσει την πιο μεγάλη μάχη του.

Τα 30 γκολ έφτασε φέτος ο Ελ Κααμπί, με το πρώτο χατ τρικ για παίκτη του Ολυμπιακού στην Ευρώπη μετά από 11 χρόνια, ενώ 11 είναι και τα γκολ του Μαροκινού στην Ευρώπη φέτος, επίδοση ρεκόρ για την ερυθρόλευκη ιστορία. Μυθική εμφάνιση και από Ποντένσε, Τσικίνιο, Φορτούνη και Έσε, ως… σωματοφύλακες του Μαροκινού σέντερ φορ.

Το… μανιώδες και υποδειγματικό πρέσινγκ έκοψε όλες τις μπαλιές τις Βίλα προς την επίθεση, έξοχες οι αλληλοκαλύψεις στις πτέρυγες και σεμιναριακές οι αντεπιθέσεις.

Όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος, από τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός, μπήκε με διάθεση να πιέσει ψηλά και να κλέψει μπάλες δημιουργώντας φάσεις, με τον Ιμπόρα μόλις στο 3ο λεπτό να βλέπει τον Όλσεν να βγάζει εντυπωσιακά την κεφαλιά του, σε μια φάση που σηκώθηκε λανθασμένα το σημαιάκι του επόπτη για οφσάιντ. Η Άστον Βίλα αντέδρασε, άγγιξε το γκολ στο 6’ αλλά ο Τζολάκης έκανε μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Ρότζερς, ενώ στην επόμενη φάση οι Άγγλοι σκόραραν με τον Μπέιλι αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε καθώς είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ στον Ιμπόρα.

Ο Ολυμπιακός έβγαζε στο χορτάρι ένταση, το πρέσινγκ ήταν συντονισμένο και χτύπησε δις σε μικρό διάστημα! Στο 16’, ο Ελ Κααμπί βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ μετά το υπέροχο τακουνάκι του Τσικίνιο, σκόραρε με άψογο πλασέ αλλά είδε το σημαιάκι να σηκώνεται για οφσάιντ. Ένα λεπτό αργότερα και μετά την εξέταση του VAR, το γκολ μέτρησε για το 0-1 των «ερυθρόλευκων». Το προβάδισμα των Πειραιωτών έφερε σύγχυση στους Άγγλους, οι οποίοι έδειχναν να χάνουν το μυαλό τους και είδαν τον Μαροκινό να χτυπάει ξανά στο 29’. Μετά από κλέψιμο του Ρέτσου στον άξονα, ο Φορτούνης έπαιξε κάθετα, ο Τσικίνιο πάτησε για τον Ποντένσε και αυτός με εκπληκτική τσιμπητή μπαλιά έβγαλε τον Ελ Κααμπί απέναντι στον Όλσεν, με τον έμπειρο στράικερ να μην αστοχεί για το 0-2 μέσα σε πλήρη… έκσταση σε ερυθρόλευκο πάγκο και κερκίδα.

Το παιχνίδι κυλούσε ιδανικά για τους «ερυθρόλευκους», με τον Μεντιλίμπαρ να βλέπει λίγο μετά το μισάωρο τον Ορτέγκα να έχει πρόβλημα τραυματισμού, αλλά να συνεχίζει. Στο 39ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε νέα τελική, όταν σε υπέροχη κόντρα ο Φορτούνης ήταν ο τελικός αποδέκτης αλλά το τελείωμά του πέρασε λίγο άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπέιλι έπεσε πάνω στον Ορτέγκα ζητώντας πέναλτι, αλλά ο Γκίντα έδιωξε να συνεχιστεί το ματς και τελικά το… σημάδι που έβαλε στον Αργεντινό μπακ, έφερε τη μείωση του σκορ, αφού δεν μπορούσε να ακολουθήσει και ο Γουότκινς με τρομερό τελείωμα στην απέναντι γωνία εκτέλεσε τον Τζολάκη (1-2).

Ο Ορτέγκα αποχώρησε και ο Ρίτσαρντς πήρε τη θέση του, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν με ορμή στο δεύτερο 45λεπτο.  Στο 52ο λεπτό έφτασαν στην ισοφάριση. Μετά από υπέροχη αλλαγή παιχνιδιού, ο Μπέιλι είδε πλάγια τον Ντιαμπί, ο οποίος έξυπνα εκτέλεσε τον Τζολάκη στην κλειστή γωνία για το 2-2, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να μην περιμένει αυτό το τελείωμα αλλά και να φέρει ευθύνη. Το γκολ αυτό, όμως, δεν έδειξε να πτοεί τους Πειραιώτες, οι οποίοι στην επόμενη κατεβασιά τους κέρδισαν πέναλτι, όταν ο προωθημένος Ρέτσος έκανε την κεφαλιά και ο Λουίς σαν… τερματοφύλακας έδιωξε την μπάλα. Ο Ελ Κααμπί ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε τον Όλσεν στην αντίθετη γωνία για το 2-3 και το χατ-τρικ του Μαροκινού!

Το παιχνίδι είχε γίνει ροντέο, ο Ολυμπιακός έπαιζε στον ρυθμό των Άγγλων και κατάφερνε να ανταποκριθεί στο έπακρο. Έδειχνε πως μπορεί με τα διαρκή κλεψίματα στον άξονα να απειλήσει και να βρει νέες στιγμές, όπως και έγινε. Ήταν το 67ο λεπτό όταν ο Ποντένσε πήγε στο ένας με έναν με τον Κας και έσπασε στον Έσε, ο οποίος δοκίμασε τα πόδια του και είδε την μπάλα πρώτα να βρίσκει στον Κόνσα, στη συνέχεια να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα του Όλσεν για το 2-4 μέσα σε… πανζουριλσμό από τους 2500 και πλέον οπαδούς του που δεν πίστευαν σε αυτά που έβλεπαν.

Τα λεπτά περνούσαν, οι Άγγλοι έμοιαζαν εγκλωβισμένοι και δεν κατάφεραν ως το φινάλε να μειώσουν στο γκολ που θα τους έβαζε γερά στο κόλπο της πρόκρισης.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού με το σφύριγμα της λήξης έγιναν ένα με τον κόσμο τραγουδώντας για το… ευρωπαϊκό!

Ο Μάρκο Γκίντα έκανε ρεσιτάλ διαιτησίας. Σωστά δεν δίνει πέναλτι στους γηπεδούχους στο φινάλε του πρώτου μέρους στο πέσιμο του Μπέιλι, όπως και πολύ σωστά δείχνει άσπρη βούλα δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο, μία για τους «ερυθρόλευκους» και μία για τους Άγγλους.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ (Ουνάι Έμερι): Ολσεν, Κας, Λανγκλέ, Κόνσα, Ντίνιε, Ρότζερς (74′ Ντουράν), ΜαΓκιν, Ντάγκλας Λουίς, Ντιαμπί (85′ Ζανιόλο), Γουότκινς και Μπέιλι (85′ Ιροενγκμπούναμ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ορτέγα (46′ λ.τρ. Ρίτσαρντς), Κάρμο, Ρέτσος, Ροντινέι, Εσε, Ιμπόρα, Τσικίνιο, Φορτούνης, Ποντένσε (70′ Ορτα) και Ελ Κααμπί.