ΕΠΟΣ ΠΑΟΚ: 5-1 ταπείνωσε τη Ντινάμο Ζάγκρεμπ και πέρασε στους «8» του Conference League

O «δικέφαλος του βορρά» πάτησε τους Κροάτες και τους έστειλε σπίτι τους με σούπερ Κουλιεράκη

Επική εμφάνιση και πρόκριση στα προημιτελικά του Conference League με το ισοπεδωτικό 5-1 πήρε ο ΠΑΟΚ απέναντι στη Ντινάμο Ζάγκρεμπ στην Τούμπα.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένη ν’ ανατρέψει το σε βάρος της 2-0 του πρώτου αγώνα. Τα κατάφερε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, με μαγικό πρώτο ημίχρονο(3-0) κι εξαιρετική επανάληψη. Ο εκπληκτικός Κουλιεράκης που πέτυχε δυο γκολ, έβαλε τη σφραγίδα του στη χρυσή σελίδα της ιστορίας που έγραψε σήμερα ο ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα και ήλεγξαν από την αρχή τον ρυθμό, με την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να έρχεται στο 15’. Ο Κουλιεράκης έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά μετά το φάουλ αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Νέβιστιτς, που έδιωξε με δυσκολία.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήταν σειρά του Ζίβκοβιτς να απειλήσει, με τον Σέρβο να ελίσσεται ωραία από τα δεξιά αλλά να σουτάρει ψηλά άουτ.

Κωνσταντέλιας (22’) και Κουλιεράκης (23’) είχαν νέες καλές στιγμές, προτού έρθει τελικά το γκολ στο 27’.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Έλληνας στόπερ έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και την έστειλε στο δεύτερο, όπου ο αμαρκάριστος Μπάμπα άνοιξε το σκορ με το κεφάλι!

Κάπου εκεί η Τούμπα πήρε φωτιά και μόλις σε έξι λεπτά ήρθε και το δεύτερο γκολ. Ο Κουλιεράκης δοκίμασε το σουτ από μακρινή απόσταση και μετά από κόντρα σε αμυντικό, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της Ντινάμο για το 2-0!

Οι Κροάτες αφυπνίστηκαν και ανέβασαν τις γραμμές τους, με τον Κοτάρσκι να σταματά δύο γυρίσματα του Πέτκοβιτς στο 37’ και στο 38’.

Ωστόσο, στο 42ο λεπτό, ο Τάισον βρήκε με εξαιρετική μπαλιά τον Μπράντον στα δεξιά της περιοχής και ο Ισπανός σκόραρε με υπέροχη κεφαλιά, δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης! Οι φιλοξενούμενοι τα είχαν χαμένα, απέναντι σε μια ομάδα που είχε παίκτες-καμικάζι με απίστευτο πάθος και υποδειγματική τακτική στον αγωνιστικό χώρο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την ελληνική ομάδα, καθώς συνεχόμενα λάθη στην άμυνα επέτρεψαν στον Χότζα να σκοράρει από πλάγια θέση και να ξαναβάλει την Ντινάμο στο ματς στο 48’.

Η εξέλιξη αυτή προκάλεσε μίνι αναταραχή στους παίκτες του ΠΑΟΚ, με τον Σπίκιτς να ηττάται σε τετ α τετ με τον Κοτάρσκι τέσσερα λεπτά αργότερα.

Ο Μπατούρινα σούταρε άστοχα στο 60’, ενώ στο 64’ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων είπε ξανά «όχι» σε σουτ του Σούτσιτς.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του και στην πρώτη του καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος κατάφερε να πάρει ξανά σκορ πρόκρισης.

Ήταν στο 72ο λεπτό, με τον Κουλιεράκη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με το… στήθος μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι!

Οι Κροάτες αναγκάστηκαν να ρισκάρουν και νόμισαν ότι μείωσαν στο 81’, όμως ο Κουλένοβιτς είχε σκοράρει με το χέρι, με το γκολ ορθά να ακυρώνεται.

Ένα δίλεπτο αργότερα, ο Μουργκ έχασε τεράστια ευκαιρία να τελειώσει το ματς σουτάροντας ψηλά άουτ μετά από στρώσιμο του Οζντόεφ, με τον Κοτάρσκι να σταματά το σουτ του Μίσιτς στο 85’, κρατώντας το 4-1.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο ΠΑΟΚ αντεπιτέθηκε μετά από κροατικό κόρνερ, με τον Σαμάτα να βγάζει τετ α τετ τον Ντεσπόντοφ κι εκείνον να κερδίζει πέναλτι από τον Μίσιτς.

Ο Ζίβκοβιτς δεν λάθεψε από τη λευκή βούλα και έγραψε το 5-1 στο 88’, υπογράφοντας την εποποιία της ομάδας της Θεσσαλονίκης!

Ο Χαρμ Όσμερς (Γερμανία) είχε σωστές αποφάσεις.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (78’ Γιόνι), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ (82’ Οζντόεφ), Μεϊτέ, Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (78’ Μουργκ), Τάισον (67’ Ντεσπόντοφ), Μπράντον (78’ Σαμάτα)

Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Σ. Γιακίροβιτς): Νέβιστιτς, Ριστόφσκι, Μπερνέ, Τεοφίλ-Κατρίν, Πέρκοβιτς (80’ Ογκιβάρα), Μίσιτς, Σούτσιτς (80΄Κουλένοβιτς), Σπίκιτς (74’ Κανέκο), Μπατούρινα, Χότζα (80’ Βίντοβιτς), Πέτκοβιτς