Έσωσε τον βαθμό (1-1) με την Φένλο, αλλά… υποχώρησε η Αϊντχόφεν

Η Αϊντχόφεν τσίμπησε τον βαθμό της ισοπαλίας ισοφαρίζοντας σε 1-1 την Φένλο με κεφαλιά του Ντάμφρις λίγο πριν το τέλος, όμως υποχώρησε στην τέταρτη θέση της Eredivisie, μετά την 19η αγωνιστική.

Η ομάδα του Φάμπερ τα βρήκε… σκούρα κόντρα σε μια σχετικά αδύναμη αντίπαλο, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 68’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Οπόκου, που κέρδισε ο Χάνσεν από μαρκάρισμα του Μποσκαλί.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την μοναδική απάντηση στην εκπνοή, όταν ο Ντάμφρις στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από ασίστ του Τομάς.

Παρότι η Αϊντχόφεν έσωσε τον βαθμό, αυτός δεν ήταν αρκετός για να την κρατήσει στην πρώτη τριάδα, με την Βίλεμ να την ρίχνει στην τέταρτη θέση. Η Φένλο, από την άλλη, πήρε πολύτιμο βαθμό για τη μάχη που δίνει για την αποφυγή του άμεσου υποβιβασμού που θα υποστούν οι δύο τελευταίοι της κατάταξης.