Έτσι… γουστΆΡΗΣε βόλτα πεντάδας στην Τρίπολη (video)

Καταιγιστικός ήταν ο Άρης στην Τρίπολη. Και στην αναμέτρηση που «έκλεισε την αυλαία» της 20ής αγωνιστικής για τη Super League, επιβλήθηκε του Αστέρα με 3-0. Έτσι, οι «κίτρινοι» εδραιώνονται στην πεντάδα και… ξεσκονίζουν τις ευρωπαϊκές τους εμφανίσεις.

Ο αγώνας στην Αρκαδία, ουσιαστικά, τελείωσε πριν καλά καλά αρχίσει. Οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 9ο λεπτό «άνοιξαν» το σκορ με τον Λάρσον. Και στο 23′ ο Ντιγκινί διαμόρφωσε το 2-0. Μια «ανάσα» πριν ο διαιτητής, Ευάγγελος Μανούχος, στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για ξεκούραση ο Ματέο Γκαρσία έκανε το 0-3 (45’+1′).

Κανείς δεν πίστευε ότι στο δεύτερο ημίχρονο μπορούσε να αλλάξει κάτι. Και πρώτοι απ’ όλους οι παίκτες του γηπεδούχου. Αυτό το οποίο -στην πραγματικότητα- επιχείρησαν να κάνουν, ήταν να μειώσουν τις διαστάσεις της ήττας. Όμως και σε αυτό απέτυχαν,αφού μπορεί να ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν.

Ο Άρης παραμένει στην 5η θέση, πλέον, με 32 βαθμούς. Έχοντας, απομακρυνθεί τέσσερις πόντους από τον Παναθηναϊκό. Οι  Αστέρας παρέμεινε στους 21 βαθμούς και μοιράζεται τη 10η θέση με Λαμία και ΑΕΛ.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ορτέγκα, Πασαλίδης, Βλάχος, Βαλιέντε, Κυριακόπουλος, Ρόλε, Καλτσάς (85′ Δουβίκας), Φερνάντεθ (70′ Τσιλιανίδης), Μανιάς.

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Τζανακάκης, Δεληζήσης, Ρόουζ, Κόρχουτ, Σιώπης, Μπάσα (57′ Ματίγια), Ματέο Γκαρσία, Λάρσον (74′ Φετφατζίδης), Ντιγκινί, Τόνσο (84′ Βέλεθ).

Παράσχος: «Λάθη, κούραση, απουσίες. Συγγνώμη από τον κόσμο»

Γκουτσίδης: «”Πληρώνουμε” όλα μας τα λάθη»

Παντελίδης: «Κομβική νίκη, ανεβήκαμε ένα σκαλοπάτι»