Εύκολα ο Προμηθέας 86-79 στο Περιστέρι

Εύκολα ο Προμηθέας νίκησε το Περιστέρι (86-79), και το ανάγκασε στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα του. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα προέκυψε συνωστισμός στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Basket League 2018/19 καθώς τέσσερις ομάδες έχουν πλέον ρεκόρ 10-5.

ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Περιστέρι, Προμηθέας θα παλέψουν μέχρι το τέλος όχι μόνο για την τρίτη, αλλά και για την τέταρτη θέση ώστε να έχουν πλεονέκτημα έδρας τουλάχιστον στον πρώτο γύρο των playoffs, άλλο ήταν όμως το γεγονός του αγώνα. Ο 17χρονος Ζώης Καράμπελας ήταν το πρόσωπο που έλαμψε, μαζί φυσικά με τον Στίβεν Γκρέι που έκανε τα πάντα για να δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους που αγωνίστηκαν και πάλι χωρίς τον Ράιαν Χάροου.

Εντυπωσιακός ο Προμηθέας στο πρώτο δεκάλεπτο, έβαλε 6/9 τρίποντα και πήρε 11 πόντους από τον πάγκο. Στο τέλος, όμως, αυτός που ξεχώρισε από στατιστικής άποψης ήταν ο Στίβεν Γκρέι που σκόραρε 31 πόντους από 2/2 δίποντα, 8/12 τρίποντα και 3/4 βολές σε κάτι λιγότερο από 36 λεπτά συμμετοχής.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Μαγκλογιάννης, Καλδίρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-26, 34-46, 62-63, 79-86

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 1 (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκρέι 31 (8/12 τρίποντα), Αγραβάνης 4, Ντάνιελ 8, Καράμπελας 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 4, Σκορδίλης 3, Μπεντίλ 10, Σίρκο 2, Κάλαχαν 7 (1)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Σαλούστος 2, Γκίκας 8 (2), Μέγιερ 9 (2), Έλις 5 (8 ριμπάουντ), Μπράουν 12 (2), Κασελάκης 7 (1), Κατσίβελης 5 (1), Τσαϊρέλης 2, Λίποβι 16 (4/6 τρίποντα), Χολ 5 (1), Παρκς 15 (7/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Περιστέρι θα παίξει στον Χολαργό (2/2 στις 15:45), ενώ ο Προμηθέας θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ (2/2 στις 18:00).