Γκίνια για τον Παναθηναϊκό και ήττα 78-79 από την Αρμάνι Μιλάνο

Απίστευτη γκίνια κυνηγάει τον Παναθηναϊκό. Για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική, οι πράσινοι έχασαν  μέσα από τα χέρια του τη νίκη. Αυτή τη φορά τον πλήγωσε η Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ (78-79).

Παναθηναϊκός και Αρμάνι πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους, άλλαξαν αρκετές φορές ηγετικό ρόλο στο ματς και τελικά η… ρουλέτα έδειξε τους Ιταλούς, που κέρδισαν στον πόντο και έφυγαν με ένα μεγάλο διπλό από την Αθήνα. Οι δύο βολές του Μορασκίνι στο τέλος καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα, αφού ο Καλάθης δεν μπόρεσε να σκοράρει. Μπορεί οι πράσινοι να βρέθηκαν με +7 στα μισά της τέταρτης περιόδου και +4 με 2,5 λεπτά για το φινάλε, αλλά οι παίκτες του Πεδουλάκη απώλεσαν πάλι τη συγκέντρωσή τους στα κρίσιμα σημεία και είδαν το ροζ φύλλο αγώνα να γλιστράει μέσα από τα χέρια τους.

Μοιραίος, όπως και στη Λιόν, ο Καλάθης, που αστόχησε στην τελευταία επίθεση, αν και για μια ακόμα φορά ήταν συγκλονιστικός (23 πόντοι). Εξαιρετικός ο Γουάιλι (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ), όμως οι «πράσινοι» είχαν 3/20 τρίποντα!

Από την άλλη, δεν βρήκαν αντίδοτο στο ρεσιτάλ τριπόντων της ομάδας του Μεσίνα (14/26), που είχε κορυφαίους τους Μίτσοβ (18 πόντοι), Σκόλα (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Ρολ (16 πόντοι).

Η χαλαρή αντιμετώπιση του Παναθηναϊκού στην άμυνα έδωσε χώρο στην Αρμάνι και στον Σκόλα, ο οποίος με δύο τρίποντα έδωσε από νωρίς προβάδισμα στους Ιταλούς (10-15). Το τάιμ-άουτ του Πεδουλάκη και η τρομερή ενέργεια που έδειξε ο Γουάιλι ξύπνησαν τους «πράσινους» και ένα μικρό σερί 8-0 τους έφερε μπροστά (18-15, 7′), ωστόσο η Αρμάνι βρήκε ξανά λύσεις και το buzzer-beater του Ρολ της επέτρεψε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +4 (20-24).
Η άμυνα των γηπεδούχων… έστρωσε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όμως η επιθετική συγκομιδή δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να αποκτήσει σταθερό προβάδισμα ή να ξεφύγει στο σκορ. Έτσι, η ισοπαλία «έπαιξε» πολύ στο δεύτερο δεκάλεπτο (26-26, 28-28, 30-30), αφού το «Τριφύλλι» δεν έβρισκε στόχο από το τρίποντο (0/9 μέχρι το 19′), παρά τα εφτά επιθετικά ριμπάουντ μέχρι εκείνο το διάστημα. Ο Νικ Καλάθης ήταν αυτός πάντως που… έσπασε το ρόδι και το buzzer-beater του δημιούργησε καθεστώς απόλυτης ισορροπίας στο ημίχρονο (38-38). Αξίζει να σημειωθεί πως οι «πράσινοι» έπαιξαν για αρκετή ώρα με τρία φόργουορντ, ακολουθώντας το αντίστοιχο πλάνο του Μεσίνα.
Τα κεντρικά ζητήματα του πρώτου μέρους (αστοχία και άμυνα) συνεχίστηκαν στο δεύτερο μέρος και ο Σκόλα, φτάνοντας τους 17 πόντους, οδήγησε την Αρμάνι στο +5 (42-47, 23′). Ο Παπαπέτρου, ο Γουάιλι και ο Φριντέτ «ξύπνησαν» τον Παναθηναικό και έδωσαν ενέργεια με συνεχόμενα καλάθια που έφεραν μίνι-ανατροπή (53-52, 25′), όμως το… ρεσιτάλ τριπόντων από τους Ιταλούς (11/18 μέχρι αυτό το διάστημα) και κάποιες κακές επιλογές των «πράσινων» κράτησαν την ομάδα του Μεσίνα σε θέση οδηγού (57-61).
Ένα γρήγορο 11-0 με πρωταγωνιστή τον Καλάθη και τον φανταστικό Ουάιλι έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναικό (68-61, 34′) και επέτρεψε στην ομάδα του Πεδουλάκη να πάρει… βαθιά ανάσα, όμως τρία σερί τρίποντα των Ιταλών έφεραν πάλι το ματς σε κατάσταση θρίλερ (68-70, 35′). Ο Καλάθης απάντησε με τον ίδιο τρόπο (71-70, 36′) και το ντέρμπι… κορυφώθηκε στα τελευταία τέσσερα λεπτά. Ο αρχηγός του «Τριφυλλιού» σκόραρε ξανά από τα 6,75μ για το +4 (76-72, 38′), όμως ο Μίτσοφ απάντησε με πέντε σερί πόντους για του 76-77 του 39ου λεπτού. Ο Καλάθης σκόραρε ξανά (78-77), οι Ιταλοί έχασαν συνεχόμενα σουτ και ο Μορασκίνι απάντησε με 2/2 βολές (78-79), 8,8″ για το τέλος. Ο αρχηγός πάντως του Παναθηναϊκού αστόχησε στο σουτ της νίκης και η Αρμάνι έφυγε με ένα μεγάλο διπλό (78-79) από το ΟΑΚΑ.

Πλέον, οι «πράσινοι» καλούνται να βρουν νίκες και ετοιμάζονται για την πρώτη… διαβολοβδομάδα, που περιλαμβάνει ταξίδι στη Ρωσία και ματς με την Ζενίτ και την Χίμκι.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-38, 57-61, 78-79

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 4 (2/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ράις 2 (1/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 4 (0/4 τρίποντα), Τζόνσον 4 (0/3 τρίποντα), Φρεντέτ 9 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Καλάθης 23 (7/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουάιλι 17 (8/9 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Μήτογλου 8 (10 ριμπάουντ), Μπεντίλ 3.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 3 (1), Μίτσοφ 18 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπιλίγκα (0/3 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μορασκίνι 4, Ρολ 16 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 10 (2/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Ταρτσέφσκι 3 (7 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι, Μπερνς, Γουάιτ 2, Μπρουκς 6 (2), Σκόλα 17 (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ).